Ultimátum pro Řecko. Evropská unie dala Aténám tři měsíce na zvládnutí uprchlické vlny

ČTK ČTK
12. 2. 2016 13:29
Evropská unie dala Řecku tři měsíce na vyřešení vážných nedostatků ve zvládání přílivu imigrantů na jeho námořní hranici s Tureckem. Na návrh Evropské komise se na tom dohodli ministři financí zemí EU na schůzce v Bruselu. Současná situace podle ministrů ohrožuje schengenský prostor. Pokud Řecko do vypršení ultimáta nebude dostatečně realizovat doporučení Evropské unie, komise může navrhnout obnovení hraničních kontrol na vnitřních hranicích Schengenu. Podle agentury AFP by se jednalo o bezprecedentní opatření. EU vystupňovala tlak na Atény den poté, co se Severoatlantická aliance rozhodla vyslat do Egejského moře své námořní loďstvo s cílem pomoci řešit přistěhovaleckou vlnu.
Řecká pobřežní stráž na palubě s uprchlíky. Ilustrační foto.
Řecká pobřežní stráž na palubě s uprchlíky. Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy