reklama
 
 

Řecko reaguje na kritiku: Přesune tisíce migrantů z ostrovů na pevninu

19. 9. 2018 0:05
Podle mluvčího vlády nemůže Řecko přeplněnost tábora řešit i kvůli protiimigrační politice zemí, jako jsou Maďarsko či Polsko.

Atény - Po kritice ze strany humanitárních organizací Řecko oznámilo, že z přeplněného tábora na ostrově Lesbos přesune na pevninu zhruba 2000 žadatelů o azyl. Informovala o tom agentura AP. V táborech na několika řeckých ostrovech s kapacitou asi 6400 lidí je nyní podle agentury DPA až 20 500 osob. Mluvčí řecké vlády v úterý uvedl, že vláda nemůže přeplněnost řešit i kvůli protiimigrační politice zemí, jako jsou Maďarsko či Polsko.

Řecko se v pondělí stalo terčem kritiky humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), která vyzvala Atény, aby z táborů na ostrovech v Egejském moři evakuovaly aspoň děti a nejvíce zranitelné dospělé. Organizace uvedla, že přeplněnost táborů na ostrovech je mimo jiné důvodem vysokého počtu pokusů o sebevraždu mezi nezletilými migranty či častého sebepoškozování.

Mluvčí řecké vlády Dimitris Tzanakopulos oznámil, že se na pevninu přesune 2000 žadatelů o azyl z tábora Moria na Lesbu, kde je situace podle humanitárních organizací nejhorší. V pevninském Řecku bude pak pokračovat vyřizování jejich žádostí o azyl. V táboře Moria s kapacitou 3100 osob žije v současnosti podle oficiálních údajů téměř 9000 migrantů.

"Situace v Morii je skutečně složitá, skutečně je na hranici," uvedl Tzanakopulos. Podle něj má Řecko omezené možnosti vypořádat se s problémem přeplněných táborů kvůli protiimigrační politice některých zemí EU, jako jsou Maďarsko či Polsko. "Musíme všichni pochopit, že jediným způsobem, jak dosáhnout komplexního řešení imigrační krize, je poměrné rozdělení uprchlíků napříč Evropou," dodal Tzanakopulos.

Na řecké ostrovy Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos přitom stále proudí další migranti. Podle agentury AP jich od pátku do neděle jen na Lesbos dorazilo přes 600.

Kvůli nedostatku personálu trvají azylová řízení velmi dlouho. Od března 2016, kdy Evropská unie uzavřela s Ankarou dohodu o vracení migrantů, se podle údajů řecké policie z ostrovů do Turecka vrátilo jen 1725 osob.

VIDEO: Migranti stále připlouvají, stany jsou všude, nikoho to nezajímá, říká Češka v uprchlickém táboře

V táboře je o pět tisíc lidí víc, než je kapacita, spousta z nich vidí naději v tom, že skončí válka a vrátí se domů. O Česku se tu nikdo nebaví | Video: DVTV, Martin Veselovský |  14:00

autor: ČTK | 19. 9. 2018 0:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama