Přijměme aspoň někoho, říkají neziskovky v reakci na Babišovo odmítnutí syrských dětí

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
17. 9. 2018 21:53
Ve srovnání s tím, kolik uprchlíků přijaly ostatní státy, je padesátka sirotků to nejmenší možné číslo, myslí si ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.
Syrské děti (ilustrační foto).
Syrské děti (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Plácnutí do vody, nebo ta nejmenší možná pomoc? Zástupci nevládních organizací nesouhlasí s odmítavou reakcí premiéra Andreje Babiše (ANO) na návrh postarat se v Česku o padesátku syrských sirotků.

Česko dosud ústy své politické reprezentace odmítalo přijímat uprchlíky. A Babiš teď dal jasně najevo, že to platí i pro osiřelé děti. "Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života," řekl pro deník Právo.

Reagoval tím na návrh europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) a organizace Češi pomáhají o přijetí 50 syrských sirotků z řeckých uprchlických táborů. Babiš političce vyčetl, že se chce tímto "plácnutím do vody" zviditelnit před blížícími se volbami do europarlamentu.

"Když někdo vidí nějaké utrpení, je to pro něj často silný motiv něco udělat. U paní poslankyně to byla návštěva v řeckých táborech. Úplně jí rozumím, že přijela s tím: Pojďme udělat aspoň něco," říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, která pomáhá přímo v Sýrii. Dodává, že jeho neziskovka už čtyři roky upozorňuje na to, že země, jakou je Česká republika, by bez problému zvládla přijmout tisíce uprchlíků. O padesátce dětí ani nemluvě.

"Když se podíváme na to, že sousední státy přijaly statisíce žadatelů o azyl, tak je to skutečně to nejmenší možné číslo, které je představitelné," myslí si o návrhu Šojdrové Pánek. Přijetí malého počtu osamocených dětí by podle něj mohlo Česku pomoci "překročit vlastní strach vyvolaný právě českými politiky".

Pomáhejme u nich doma, říká premiér

Premiér Babiš je nicméně toho názoru, že dětem by se mělo pomáhat tam, kde se narodily. Mnoho z nich přitom muselo před válkou ze své vlasti utéct. V Řecku podle Šojdrové žije zhruba 3500 malých Syřanů bez rodičů. Často však nejde o malé děti, ale o chlapce ve věku 12 až 17 let, tvrdí premiér. K tomu Pánek dodává, že státy mají kontrolu nad tím, koho přijmou.

"Není nic špatného na tom, přijmout teenagery. Z našeho pohledu organizace, která se pohybuje v oblasti integrace, by ideální pro Českou republiku bylo přijímat celé rodiny, které mají zájem tady zůstat. Pokud bychom přijali sirotky, tak aspoň tak," myslí si ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

Organizace Češi pomáhají sestavila seznam padesáti českých rodin, které jsou ochotné děti přijmout. Pokud by nakonec plán i přes odpor premiéra vyšel, bylo by potřeba vyjasnit podmínky přijetí. Svou roli by v takovém případě mohl sehrát i Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Jeho ředitel Zdeněk Kapitán vysvětlil, že adopce sirotků by byla složitá vzhledem k tomu, že by se časem mohli o děti přihlásit příbuzní. "Rozumnější než osvojení by mi přišla pěstounská péče. U ní je méně právních rizik," vysvětlil Kapitán.

Jednou z organizací, které se na poli pěstounské péče pohybují, jsou SOS dětské vesničky. "Pomoct dětem, aby vyrůstaly v bezpečném prostředí, to je naše motto," podotýká ředitelka organizace Jindra Šalátová.

Schází jí ale informace o tom, jak by přijetí syrských sirotků probíhalo. "Nevím, kdo by děti vybíral, jaký by byl další postup. Ty děti budou určitě velmi traumatizované a bude potřeba, aby se s nimi velmi intenzivně pracovalo," nastínila Šalátová. Podle ní je potřeba dopředu jasně stanovit, kam by děti putovaly. Pendlování mezi institucemi by mohlo jejich trauma ještě prohloubit.

Babiš v Právu zdůraznil, že Česko Syřanům pomáhá na místě. Od roku 2015 podle něj do různých zemí kvůli migraci poslalo 2,5 miliardy korun. Uvedl také, že i na Ukrajině jsou sirotci. "Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?" zeptal se.

Ukrajinským sirotkům pomáhá například Charita ČR. Podle jejího mluvčího Jana Oulíka podporuje tamní dětské domovy, pro děti v Česku pořádá prázdninové pobyty a posílá například oblečení. Zapojit by se Charita mohla i v případě přijetí malých Syřanů. "Neziskovky jsou připraveny pomoci, ale nemohou nic dělat, pokud je politická vůle nastavena tak a tak," podotkl Oulík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy