Wintonová: Otec viděl, jak děti v Praze trpí hladem a zimou. V táborech je to podobné

Helena Truchlá Helena Truchlá
18. 9. 2018 14:27
Stejně jako v roce 1939 potřebují i dnes děti naši pomoc, říká v rozhovoru dcera Nicholase Wintona Barbara Wintonová. Příběhem stovek dětí, které její otec zachránil před nacisty, se inspiroval i plán na přijetí syrských sirotků v Česku.
Barbara Wintonová.
Barbara Wintonová. | Foto: Lukáš Bíba

Aktuálně.cz: Co říkáte na reakci našeho předsedy vlády Babiše na výzvu k přijetí 50 syrských sirotků?

Barbara Wintonová: Když mám mluvit o politice, snažím se následovat příkladu svého otce (sira Nicholase Wintona, pozn. red.). On byl vždycky velmi… diplomatický, to je to správné slovo. A to zejména pokud mluvil o nějaké cizí zemi. Takže se jen nerada vyjadřuji ke konkrétním lidem. Mám ale pocit, že dneska je na celém světě potřeba pomáhat dětským uprchlíkům.

Když to v roce 1939 dělal můj otec, bylo to těžké, byla kolem toho spousta starostí, ale našlo se dost lidí, kteří chtěli pomoct. A zpětně to lidé považují za úžasnou věc. Já myslím, že dnešní situace není stejná, ale pořád tu jsou děti, které nás potřebují. Kdyby můj otec tehdy řekl, že ty děti nejsou náš problém, nikdy by se je nepodařilo zachránit. A stejně bychom měli přemýšlet o dětech dneska. Neignorovat je. 

Stačí pomáhat několika desítkám dětí, když jich podle údajů humanitárních organizací je ohrožených mnohem více? 

Mluvit o číslech je vždycky těžké. Můj otec měl na svém seznamu pět tisíc jmen dětí, které jejich rodiče chtěli zachránit. Z takového pohledu je to, co dokázal, vlastně neúspěch. Dokázal jich do Británie dostat "jen" 669.

Ale když jsme se s nimi potkali o několik desítek let později, ukázalo se, že tito lidé prožili plnohodnotné životy, stali se prospěšnými a nápomocnými členy společnosti, kterou si zvolili. A nám došlo, že každý jediný život se počítá. Když to nemohou být všichni, tak aspoň někdo.

Co říkáte na to, když důvodem pro odmítnutí těch 50 dětí je argument, že jsou bezpečnostním rizikem? 

Ty děti jsou pečlivě vybírané, bylo to tak tady u nás v poslední době (Velká Británie nabídla v rámci zvláštního programu pomoc několika stovkám sirotků z uprchlických táborů, pozn. red.) a určitě by se to tak dělalo i u vás. Dítě je podle zákona dítětem až do 18 let, dokdy má nárok, aby se o něj starali rodiče nebo stát.

Často se argumentuje tím, že tito sirotci často už nemusí být dětmi, že je jim třeba 17 let. Nebo že musíme nejdříve pomoct našim, českým dětem. 

Představte si, že máte syna, je mu sedmnáct. Je sám, opuštěný v cizí zemi. Chtěli byste, aby mu někdo pomohl, aby se o něj někdo postaral? Já bych v to určitě doufala. No a naše a cizí děti, to se přece nevylučuje. Samozřejmě že musíme pomoct našim dětem. Ale ty syrské možná viděly hrozné věci, jejich rodiny jsou možná po smrti. Musíme ukázat lidskost. 

V čem se podle vás dnešek podobá roku 1939? 

Dnes se často říká, že můj otec zachránil ty děti před holokaustem. Ale v roce 1939 nikdo nevěděl, co přijde. Jejich rodiče se báli, že by mohli skončit ve vězení, že se o děti nebude mít kdo postarat, že nebudou chodit do školy. Když je můj otec v Praze viděl, žili v různých přístřešcích, neměli co na sebe ani dost jídla, byla jim zima. V Řecku a v Itálii je to dneska velmi podobné. 

Video: Lidé se nabízejí, že se o děti postarají, říká dobrovolnice

Lidé se nám nabízejí, že se postarají o syrské sirotky, říká dobrovolnice a chce jednat s Babišem. | Video: Helena Truchlá
 

Právě se děje

před 1 minutou

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 2 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy