Brusel/Atény - Ministři financí zemí eurozóny opět neodblokovali Řecku peníze ze záchranného programu. Ve společném prohlášení pouze vyzdvihli to, že se jednání posouvají kupředu.
„Vyřešit stále otevřené otázky ale potřebuje více času a snahy,“ píše se v prohlášení. Toto vlažné konstatování tak nebude podle analytiků dostatečný signál pro Evropskou centrální banku (ECB), aby navýšila strop pro nákup řeckých dluhopisů řeckými bankami. V což řecká vláda doufala.
„Pokrok, který byl dosažen, bychom neměli podceňovat, ale stále zbývá hodně práce. My nelpíme na tom, aby Řecko muselo snižovat důchody nebo provádět konkrétní reformy pracovního trhu, ale musí nám představit alternativní oblast, díky které zvýší zaměstnanost a zlepší situaci veřejných financí,“ řekl po schůzce eurokomisař pro ekonomické a finanční záležitosti Pierre Moscovici.
Jak Moscovici, tak šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem, se ale nemohli ubránit úsměvu, když se jich hned první novinář zeptal, kdy jednání dospějí ke zdárnému konci. „Děláme vše pro to, aby to bylo co nejdříve,“ uvedl Dijsselbloem.
Schůzka, která měla být původně „klíčová“ v dalším postupu k Řecku, tak nepřinesla téměř nic nového. Obavy z toho, že Řecko nebude mít po schůzce peníze na splacení další splátky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) plánované na úterý, se ale nepotvrdily.
Podle zdrojů bruselských médií už dala řecká vláda příkaz k odeslání 750 milionů na účet MMF. Státní pokladnu teď financují řecká města, kraje i vládní agentury. Na jak dlouho budou peníze stačit, je ale otázka.
Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise je ale dohoda s Euroskupinou možná „už v několika příštích dnech“. Lidé blízcí jednáním to ale tak optimisticky nevidí, podle jednoho z nich není v současné chvíli „dohoda ani na dohled“.
Jediné, na čem se ministři shodnou, je, že se jednání začala hýbat alespoň, co se týče logistických a procesních záležitostí. Jinými slovy se už neřeší, jestli se bude jednat v Bruselu, nebo Aténách, nebo v hotelech, či na ministerstvech.
„Vidíme jasné zlepšení v procesních záležitostech, ale kvalita obsahu se stále nezlepšuje,“ uvedl slovenský ministr financí Peter Kažimír. Řecko nechce ustoupit například ve snižování důchodů nebo v reformě pracovního trhu. Jejich pozice se údajně nezměnila ani po nedělním osmihodinovém jednání kabinetu premiéra Alexise Tsiprase. Řecko tvrdí, že už ustoupilo dost a teď je na řadě eurozóna. Podle vysoce postaveného zdroje ale instituce stále přesně neví, co je oněch 70 procent ze seznamu reforem, se kterými Řecko souhlasí.
Jednání se už přitom velmi nebezpečně vlečou. Záchranný program věřitelé prodloužili pouze do konce června. Pokud Řecko navíc nechce čelit další obrovské vlně výběrů z bank, mělo by mít do té doby vyjednán už třetí záchranný balík.
Podle španělského ministra financí Luise de Guindose bude Řecko potřebovat půjčit ještě zhruba 30 až 50 miliard eur. Dijsselbloem dnes ale uvedl, že nejprve se musí dokončit jednání o současném programu a pak až mohou přijít na řadu nějaká další.