Řecko krachuje. Za armádu přesto utrácí nejvíc v Evropě

Zahraničí Zahraničí
17. 4. 2015 6:57
K největším kritikům řeckých dluhů v Unii patří Němci. Právě od Němců ale Atény nakupují bojovou techniku, čímž se ještě více zadlužují, upozorňuje deník Die Welt.
Německé tanky Leopard.
Německé tanky Leopard. | Foto: Wikimedia Commons

Atény - Řecká vláda slibuje, že bude v souvislosti s astronomickými dluhy šetřit na státních výdajích – ty však zatěžuje obrovský rozpočet armády. Ten je v přepočtu na obyvatele dokonce vůbec největší v Evropě, upozorňuje ve své analýze německý list Die Welt.

Novinářská cena 2014
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Novinářská cena 2014

Reportér Martin Novák je potřetí za poslední rok na Ukrajině. Podpořte ho i celé ukrajinské zpravodajství Aktuálně.cz v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

K zemím, které řeckou zadluženost nejvíce kritizují, patří právě Německo. Z řeckého zbrojení přitom - paradoxně - těží. Přesněji německé zbrojařské firmy, které jsou podle Weltu pro Atény stálými zbrojními dodavateli.

Evropská unie nařídila Řekům přísný úsporný program. Šetřit se má na mzdách pro státní zaměstnance, důchodech i sociálních dávkách. Jen tak je prý možné zabránit státnímu bankrotu země. Vysoké výdaje na řeckou armádu ovšem nikomu zvlášť nevadí, píše analytik Weltu.

Řecko zbrojí mimo jiné kvůli staleté řevnivosti vůči současnému partneru Řecka v NATO – Turecku. Teď kupříkladu vyjednává o dodávkách ruských protiletadlových systémů S-300 a jejich budoucí údržbě. Z čeho obchod zaplatí, není jasné.

S-300 i systém Patriot

Podle řeckého ministra obrany Panose Kammenose, šéfa krajně pravicových Nezávislých Řeků, je stávající výzbroj již zastaralá a země potřebuje pro svou obranu novou. Tentýž politik před časem šokoval výhrůžkou, že do západní Evropy pošle statisíce běženců, kteří do Řecka proudí tajnými cestami přes Turecko a Středozemní moře.

Řecko si ruské protiletadlové systémy S-300 opatřilo už počátkem 90. let. Řecká armáda ale nakoupila i americký systém protivzdušné obrany Patriot.

Oba mobilní systémy vyžadují trvalou a důkladnou údržbu a častou výměnu některých náhradních dílů, což stojí nemalé peníze, upozorňuje Die Welt.

Cena jednoho mobilního systému S-300 činí podle expertů přibližně jeden milion dolarů, jedna baterie Patriotů se prodává za šest milionů USD.

Zbrojní obchody s Němci

Ruské rakety ale nejsou to jediné, co Řecko pro svou armádu nakupuje.

Na podzim loňského roku si předchozí vláda konzervativní Nové demokracie a socialistického Pasoku objednala u německé zbrojařské firmy Rheinmetall munici do tanků za 52 milionů eur. Tolik alespoň podle Die Welt stojí 12 000 průbojných granátů ráže 120 mm, jimiž budou nově vyzbrojeny tanky typu Leopard-2, vyráběné rovněž v Německu.

Tedy v zemi, která na Řecko nejvíce tlačí, aby šetřilo.

Leopardy si řecká armáda pořídila již v roce 2009 – obří zakázka u německého koncernu Krauss-Maffei Wegmann přišla řecké daňové poplatníky na 1,7 miliardy eur.

Více tanků Leopard než bundeswehr

Řecká armáda má dnes k dispozici celkem 353 tanků typu Leopard-2 – to je více, než kolika dnes disponuje samotný bundeswehr, tvrdí analytik německého listu.

Celkový počet tanků, včetně některých zastaralých leopardů, pak dosahuje 1600. Řecké ozbrojené síly se svými 130 000 muži ve zbrani představují v přepočtu na jednoho obyvatele jedenáctimilionové země nepočetnější armádu v Evropě.

I uvnitř NATO patří Řecko k premiantům. Na armádu dává více než tři procenta svého hrubého domácího produktu, o procento více, než kolik požadují Američané a vedení Aliance.

Rozpočet české armády činí dnes kupříkladu jen 1,08 procenta HDP.

Řecko v uplynulé dekádě importovalo výzbroj za jedenáct miliard dolarů. Na žebříčku největších dovozců zbraní mu tak v letech 2005-2009 patřila pátá příčka, připomíná ve svém rozboru deník Die Welt.

Existenci armádního kolosu zdůvodňovaly řecké vlády hrozbou ze strany Turecka, s nímž země svedla v minulosti celou řadu větších i menších válek. Poslední významnější konflikt proti sobě v roce 1974 postavil kyperské Řeky a turecký expediční sbor.

 

Právě se děje

Další zprávy