Řecko krachuje. Za armádu přesto utrácí nejvíc v Evropě

Zahraničí Zahraničí
17. 4. 2015 6:57
K největším kritikům řeckých dluhů v Unii patří Němci. Právě od Němců ale Atény nakupují bojovou techniku, čímž se ještě více zadlužují, upozorňuje deník Die Welt.
Německé tanky Leopard.
Německé tanky Leopard. | Foto: Wikimedia Commons

Atény - Řecká vláda slibuje, že bude v souvislosti s astronomickými dluhy šetřit na státních výdajích – ty však zatěžuje obrovský rozpočet armády. Ten je v přepočtu na obyvatele dokonce vůbec největší v Evropě, upozorňuje ve své analýze německý list Die Welt.

Novinářská cena 2014

Ikona - Zvláštní zpravodaj - Donbas
Foto: Aktuálně.cz

Reportér Martin Novák je potřetí za poslední rok na Ukrajině. Podpořte ho i celé ukrajinské zpravodajství Aktuálně.cz v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

K zemím, které řeckou zadluženost nejvíce kritizují, patří právě Německo. Z řeckého zbrojení přitom - paradoxně - těží. Přesněji německé zbrojařské firmy, které jsou podle Weltu pro Atény stálými zbrojními dodavateli.

Evropská unie nařídila Řekům přísný úsporný program. Šetřit se má na mzdách pro státní zaměstnance, důchodech i sociálních dávkách. Jen tak je prý možné zabránit státnímu bankrotu země. Vysoké výdaje na řeckou armádu ovšem nikomu zvlášť nevadí, píše analytik Weltu.

Řecko zbrojí mimo jiné kvůli staleté řevnivosti vůči současnému partneru Řecka v NATO – Turecku. Teď kupříkladu vyjednává o dodávkách ruských protiletadlových systémů S-300 a jejich budoucí údržbě. Z čeho obchod zaplatí, není jasné.

S-300 i systém Patriot

Podle řeckého ministra obrany Panose Kammenose, šéfa krajně pravicových Nezávislých Řeků, je stávající výzbroj již zastaralá a země potřebuje pro svou obranu novou. Tentýž politik před časem šokoval výhrůžkou, že do západní Evropy pošle statisíce běženců, kteří do Řecka proudí tajnými cestami přes Turecko a Středozemní moře.

Řecko si ruské protiletadlové systémy S-300 opatřilo už počátkem 90. let. Řecká armáda ale nakoupila i americký systém protivzdušné obrany Patriot.

Oba mobilní systémy vyžadují trvalou a důkladnou údržbu a častou výměnu některých náhradních dílů, což stojí nemalé peníze, upozorňuje Die Welt.

Cena jednoho mobilního systému S-300 činí podle expertů přibližně jeden milion dolarů, jedna baterie Patriotů se prodává za šest milionů USD.

Zbrojní obchody s Němci

Ruské rakety ale nejsou to jediné, co Řecko pro svou armádu nakupuje.

Na podzim loňského roku si předchozí vláda konzervativní Nové demokracie a socialistického Pasoku objednala u německé zbrojařské firmy Rheinmetall munici do tanků za 52 milionů eur. Tolik alespoň podle Die Welt stojí 12 000 průbojných granátů ráže 120 mm, jimiž budou nově vyzbrojeny tanky typu Leopard-2, vyráběné rovněž v Německu.

Tedy v zemi, která na Řecko nejvíce tlačí, aby šetřilo.

Leopardy si řecká armáda pořídila již v roce 2009 – obří zakázka u německého koncernu Krauss-Maffei Wegmann přišla řecké daňové poplatníky na 1,7 miliardy eur.

Více tanků Leopard než bundeswehr

Řecká armáda má dnes k dispozici celkem 353 tanků typu Leopard-2 – to je více, než kolika dnes disponuje samotný bundeswehr, tvrdí analytik německého listu.

Celkový počet tanků, včetně některých zastaralých leopardů, pak dosahuje 1600. Řecké ozbrojené síly se svými 130 000 muži ve zbrani představují v přepočtu na jednoho obyvatele jedenáctimilionové země nepočetnější armádu v Evropě.

I uvnitř NATO patří Řecko k premiantům. Na armádu dává více než tři procenta svého hrubého domácího produktu, o procento více, než kolik požadují Američané a vedení Aliance.

Rozpočet české armády činí dnes kupříkladu jen 1,08 procenta HDP.

Řecko v uplynulé dekádě importovalo výzbroj za jedenáct miliard dolarů. Na žebříčku největších dovozců zbraní mu tak v letech 2005-2009 patřila pátá příčka, připomíná ve svém rozboru deník Die Welt.

Existenci armádního kolosu zdůvodňovaly řecké vlády hrozbou ze strany Turecka, s nímž země svedla v minulosti celou řadu větších i menších válek. Poslední významnější konflikt proti sobě v roce 1974 postavil kyperské Řeky a turecký expediční sbor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy