Zadlužené Řecko jedná o nákupu ruských raket

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2015 9:59
Řecko chce od Ruska koupit nové střely pro protiraketové systémy S-300. Z čeho obchod zaplatí, není jasné.
Protiletadlová raketa S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě.
Protiletadlová raketa S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě. | Foto: Kremlin.ru / Creative Commons

Moskva - Řecko jedná s Ruskem o nákupu střel pro své protiraketové systémy S-300. A také o údržbě těchto a dalších ruských raketových systémů, jež vlastní.

Podle agentury RIA-Novosti to ve středu v Moskvě řekl řecký ministr obrany Panos Kammenos. Kde těžce zadlužené Atény na tento obchod vezmou peníze, není jasné.

"Mezi Ruskou federací a Řeckem probíhá jednání o technické obsluze systémů S-300, Tor M-1, Kornet a dalších... a rovněž o nákupu nových raket pro systémy S-300," uvedl Kammenos.

"Omezíme se na nahrazení raket (pro systémy)," dodal.

Řecké agentuře Ampe pak Kammenos vysvětlil: "Diskutujeme s Ruskem výhradně o technické podpoře a obnovení už dodaných systémů, které překročily datum použitelnosti a které naše protiraketová obrana už využívá. Jedním z těchto systémů je S-300. Všechno ostatní je science-fiction."

Řecko, které je členem Severoatlantické aliance, má protivzdušné obranné systémy S-300 ruské výroby ve vlastnictví od konce devadesátých let.

V rozpočtu však na modernizaci nemá peníze - jeho levicová vláda se naopak usilovně snaží získat peníze z ciziny, aby mohla plnit své závazky vůči věřitelům, a předejít tak bankrotu země.

Nelibě nesou řecké váhání ohledně dojednaného splácení dluhů zejména Němci. A na Řeky vyvíjejí čím dál větší tlak.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble Řecko ve středu vyzval, aby si znovu získalo "důvěru trhů". "Atény musí popřemýšlet, jak mohou posílit svou konkurenceschopnost," řekl Schäuble na Columbia University v New York.

Minulý týden navštívil řecký premiér Alexis Tsipras Moskvu. Ruský prezident Vladimir Putin ale po jednání s ním řekl, že Atény od Moskvy nežádají finanční pomoc, aby svou dluhovou krizi vyřešily. Kreml Tsiprasovi pouze slíbil morální podporu a dlouhodobou spolupráci.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 35 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy