Řecká vláda kvůli vyhrocené situaci v úterý schválila opatření, jež na měsíc pozastavuje přijímání žádostí o azyl od lidí, kteří nelegálně překročí řeckou hranici. Tento krok kritizoval úřad Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR), podle něhož to odporuje mezinárodnímu právu.
Řecko také oznámilo, že během několika dnů postaví na severu země uzavřené uprchlické centrum pro migranty, kteří se od 1. března dostali a nyní ještě dostanou ilegálně do země. Tito běženci podle vlády nebudou registrováni a budou okamžitě vraceni do místa jejich původu, uvedl v úterý deník Kathimerini.
Poté co od pátku turecká média informovala o otevření řecko-turecké hranice, vzrostly také počty migrantů mířících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři. Na nich se přitom v předchozích týdnech konaly protesty místních obyvatel proti budování nových větších táborů pro migranty.
V úterý se na ostrově Lesbos rozšířila poplašná zpráva, že z tamního přístavu odplouvá přívoz, jenž má odvézt migranty na řeckou pevninu. Z přeplněného tábora Moria, kde pobývá na 20 tisíc běženců, se tak vydalo přes 2000 lidí pěšky asi 10 kilometrů do města Mytilini, kde zaplnili přístaviště a okolní ulice.
Španělský deník La Vanguardia s odvoláním na svůj zdroj z ostrova Lesbos informoval, že někteří humanitární pracovníci už kvůli napětí na ostrově odjeli na pevninu. O víkendu řecká média informovala, že skupiny místních obyvatel se shromáždily na pobřeží a bránily několika běžencům ve vylodění. Podle deníku La Vanguardia organizace Lékaři bez hranici dočasně uzavřela z bezpečnostních důvodů pediatrickou polikliniku u tábora Moria.
Turecko nabízí autobusy
Ředitel české pobočky Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek řekl v úterý serveru Aktuálně.cz, že má také informace o svážení migrantů přímo tureckými úřady. "Turci organizovaně svážejí lidi na hranici v autobusech a nutí je přecházet. Vozí je například z Istanbulu přímo před přechody do Řecka. Neuvěřitelné je, že v tureckých televizích vystupují převaděči, kteří vyzývají lidi, aby využili toho, že turečtí vojáci nehlídají hranice, a vydali se na cestu," tvrdí Rozumek.
Na internetu zveřejnil své rozhodnutí nabídnout migrantům autobus až na hranici například Tanju Özcan, starosta města Bolu, které leží východně od Istanbulu. Řekl, že dá k dispozici na trasu dlouhou 550 kilometrů tolik autobusů, kolik bude potřeba, informovala televize Euronews.
Podle řeckého listu Kathimerini turečtí vojáci také rozdávají lidem nástroje, kterými mohou vyřezat díry v plotech a dostat se na řecké území.