Recese vede k represi, varuje Amnesty International

Naďa Straková
28. 5. 2009 13:45
Vlády podle AI ve snaze zachránit krachující ekonomiky zapomínají na lidská práva

Londýn - Lidská práva ve světě jsou v důsledku globální ekonomické krize daleko více pošlapávána a některé vlády sociální nepokoje řeší zákazy a násilnými zásahy.

Uvádí to v dnes zveřejněné zprávě "Stav lidských práv ve světě" organizace Amnesty International (AI), která má za to, že téma lidských práv se u vlád, které se vehementně snaží zachraňovat krachující hospodářství, dostalo na vedlejší kolej.

"Sedíme na soudku se střelným prachem, plným nerovností, nespravedlností a nejistot, který co nevidět vybuchne," varuje generální tajemnice AI Irene Khanová ve zprávě a dále vyzývá svět, aby se tuto časovanou bombu pokusil "deaktivovat".

Některé z vlád, ať už v Latinské Americe nebo v Číně, protesty proti rostoucí chudobě a cenám potravin násilně potlačují. Kritická je situace některých latinskoamerických domorodých kmenů, varuje AI.

Vysoká nezaměstnanost rozšiřuje řady rozhěvaných mladých mužů, kteří se stávají snadnou kořistí extremistických ideologií, varuje AI
Vysoká nezaměstnanost rozšiřuje řady rozhěvaných mladých mužů, kteří se stávají snadnou kořistí extremistických ideologií, varuje AI | Foto: Naďa Straková

V Číně v důsledku masivního poklesu exportní výroby ztratily práci stovky tisíc sezonních zaměstnanců a tamní úřady protesty nespokojených obyvatel násilně potlačují a zatýkají kohokoli, kdo se staví proti jejich vůli, upozorňuje zpráva.

V Kamerunu a Tunisku bylo při protestech proti rostoucím cenám potravin zabito několik demonstrantů.

V jiných částech světa, jako například v Evropě, se nespokojenost se zhoršujícími se životními podmínkami a permanentně rostoucí nezaměstnaností projevuje v nebezpečném nárůstu xenofobie.

AI v tomto ohledu upozorňuje, že zpomalení ekonomik produkuje "rozčarované a rozhněvané mladé muže, kteří nemají co na práci a stávají se snadnou kořistí extremistických ideologií a násilí."

Světoví lídři by se proto na doporučení AI měli kromě snah zachránit vlastní ekonomiky současně věnovat i dodržování lidských práv.

Protest proti věznici Guantánamo
Protest proti věznici Guantánamo | Foto: Reuters

"Jakákoli krize otevírá nové možnosti," říká Khanová a dodává, že k oživení globální ekonomiky nemůže plně dojít, pokud se svět nebude věnovat i lidským právům.

"Ignorování jedné krize kvůli jiné krizi nemůže nikdy nic vyřešit," cituje Khanovou agentura AP.

Kladným bodem ve vyhlídce do budoucna je podle AI změna přístupu k válce proti teroru u nové americké administrativy. Příkaz ke zrušení věznice Guantánamo, který dal prezident Obama hned druhý den po nástupu do úřadu, bere AI jako jeden z mála světlých momentů, k nimž na poli boje proti porušování lidských práv za poslední rok došlo.

 

Právě se děje

Další zprávy