Klaus: Lidská práva budou součástí dialogu s Čínou

Naďa Straková
20. 5. 2009 17:50
Sbližování Evropy s Čínou pokračuje, obě strany uzavřely v Praze tři dohody
Čínský premiér Wen Ťia-pao a český prezident Václav Klaus
Čínský premiér Wen Ťia-pao a český prezident Václav Klaus | Foto: hrad.cz

Praha - Otázka lidských práv nikterak neohrozila hladký průběh summitu mezi Evropskou unií a Čínou, který ve středu proběhl na Pražském hradě. Po jednání to konstatovali představitelé obou stran.

"Tématu lidských práv jsme se během jednání také dotkli, protože lidská práva jsou zde v Evropě nesmírně důležitá," řekl hned v úvodu tiskové konference prezident Václav Klaus. "Toto téma zůstane nadále součástí strategického dialogu o našem budoucím partnerství s Čínou," dodal Klaus.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso, který byl jednání také přítomen, řekl, že Čína "ukázala ochotu v otázce lidských práv spolupracovat".

"Ruku v ruce"

Podle očekávání však jednání dominovala ekonomická témata, změna klimatu a také zelená energetika. Obě strany souhlasily, že globálním problémům mohou daleko lépe čelit "ruku v ruce", jak pronesl čínský premiér Wen Ťia-pao.

"I přes velké úspěchy, které Čína zaznamenala v ekonomické oblasti v posledních letech, jsme stále rozovojová země," otevřeně přiznal Wen Ťia-pao ve svém projevu, ve kterém několikrát zmínil, že úspěšné vztahy s Evropskou unií jsou dány vzájemným respektem.

Čínský premiér Wen Ťia-pao si na cesty do Evropy začíná pomalu zvykat
Čínský premiér Wen Ťia-pao si na cesty do Evropy začíná pomalu zvykat | Foto: Reuters

"V podstatě musíme zůstat věrni pravidlu, že se budeme navzájem nadále respektovat a nebudeme se vměšovat do vnitřních záležitostí," řekl na závěr svého třicetiminutového projevu čínský premiér, během kterého se ani jednou nezmínil o lidských právech.

Tři dohody  

Na jedenáctém summitu EU-Čína Evropskou unii zastupoval prezident České republiky Václav Klaus, zmiňovaný José Manuel Barroso a generální tajemník Rady EU a vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

V průběhu jednání obě strany podepsaly dohody o spolupráci včetně Společného prohlášení o evropsko-čínském středisku pro čistou energii, Programu partnerství EU a Číny ve vědě a technologiích a Dohody EU a Číny o spolupráci malých a středních podniků.

Tibet a Barma

Peking je považován za hlavního spojence barmské junty a je také jejím vrchním zastáncem v Radě bezpečnosti OSN
Peking je považován za hlavního spojence barmské junty a je také jejím vrchním zastáncem v Radě bezpečnosti OSN | Foto: Reuters

Čína se často stává terčem kritiky lidskoprávních aktivistů i mezinárodní komunity. Nevyřešená otázka Tibetu je také příčinou napjatých evropsko-čínských vztahů. Některé evropské státy neváhají se zastat tibetského lidu, který už od 50. let bojuje proti čínské okupaci. 

Mnozí kritici situace dodržování lidských práv v nejlidnatější zemi také očekávali, že program pražské vrcholné schůzky poznamenají čerstvé události v Barmě. Od pondělka tam totiž probíhá soud s vůdkyní barmské opozice Aun Schan Su Ťij, která čelí obvinění z porušení podmínek domácího vězení.

Dnešek také zaznamenal několik protestních akcí v Praze. Mezinárodní organizace Amnesty International uspořádala "paralelní" summit na téma porušování lidských práv v Číně.


 

 

Právě se děje

Další zprávy