Dillí - Finanční krize probouzí ze spánku duchy protekcionismu a hospodářského nacionalismu, obává se řada ekonomů i politiků z celého světa.
Mezi nimi i český premiér Mirek Topolánek. Ten se ohradil proti výrokům francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho o tom, že francouzské automobily by se měly vyrábět ve Francii a ne v zahraničí, například v České republice.
Krize už přinesla i první vážný spor týkající se protekcionismu a ochrany domácího trhu. Netýká se ale Francie a dokonce ani Evropy. Do konfliktu se dostaly dva nejlidnatější státy planety. Indie a Čína.
Čínská vláda je rozhořčena a vyhrožuje, že si na Indii bude stěžovat u Světové obchodní organizace. Mezi Pekingem a Dillím to jiskří.
Co se tedy vlastně stalo?
Indický kabinet se rozhodl v lednu zakázat dovoz mnoha čínských hraček. Pak následovala další omezení, namířená proti čínskému exportu.
Restrikce zasáhly dovoz čínské oceli, textilu a petrochemických výrobků. Zákaz dovozu čínských hraček má platit minimálně půl roku.
Ačkoliv Dillí oficiálně uvádí, že důvodem zákazu jsou obavy ze zdravotní závadnosti hraček, nezávislí analytici a novináři v indické metropoli se podle deníku Wall Street Journal domnívají, že vláda jednoduše chrání domácí průmysl před zahraniční - v tomto případě čínskou - konkurencí.
Omezení dovozu ocelářských či textilních výrobků už se indická vláda ani neobtěžovala vysvětlit.
Rozladění Číňané chtějí spor řešit na úrovni Světové obchodní organizace (WTO).
"Jsme vážně znepokojeni tím, že Indie omezuje volný pohyb čínských výrobků v takové míře za tak krátkou dobu," uvedlo čínské ministerstvo obchodu.
Indie a Čína se v důsledku globální krize dostávají do problémů. Jejich ekonomický růst bude mnohem nižší než v uplynulých letech a v obou zemích také roste nezaměstnanost.
Podle čínských statistik ztratilo v zemi práci v uplynulých měsících na dvacet milionů dělníků z venkova, kteří pracovali na stavbách a dalších projektech ve velkých městech.
Indická ekonomika poroste podle odhadů o pět až šest procent. V posledních třech letech to bylo vždy nad devět procent. Jen během loňského prosince ztratilo práci půl milionu Indů, převážně zaměstnanců drobných a středních podniků.
Shodou okolností čínští i indičtí politici varovali před protekcionismem na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Oba asijští obři mají za sebou desetiletí nepříliš přátelských vztahů. V letech 1962 spolu svedli válku o sporné pohraniční území a v indicko-pákistánském konfliktu Čína obvykle stála spíše na straně Pákistánu.