Tripolis - Svržený libyjský vůdce Muammar Kaddáfí byl údajně dopaden, zraněn a následně zemřel. Prohlásil to jeden z velitelů Přechodné národní rady (NTC).
Její mluvčí Mahmúd Šammám upřesnil, že plukovníka Kaddáfího zabili bojovníci rady, a dodal, že jeho tělo vyfotografovali.
Podle posledních informací jsou nyní ostatky svrženého diktátora převáženy do města Misuráta na západ od Syrty.
Podle dalšího představitele rady, Mahméda Abdala Kafího, bude tělo zabitého diktátora z bezpečnostních důvodů převezeno na tajné místo. "Kaddáfího tělo je v autě naší jednotky. Ostatky odvezeme na bezpečné místo," cituje Kafího Reuters.
Podle dostupných informací byl dlouholetý libyjský vůdce raněn na obou nohách při dobývání města Syrta a zraněním podlehl.
Informaci ale zatím není možné ověřit. Reportér britské stanice BBC Gabriel Gatehouse, který je přímo v Syrtě, mluvil s člověkem, jenž prý viděl Kaddáfího mrtvého v úkrytu (díře v zemi) v centru města.
Agentura AFP zase napsala, že plukovník Kaddáfí byl převezen do nemocnice a po převozu ještě dýchal.
Médii už také koluje fotografie, na níž je podle povstalců Kaddáfí po zatčení.
Vůdce byl údajně dopaden spolu s vojenským konvojem, který se snažil opustit město Syrta, píše Reuters. Zastavil ho až nálet spojeneckých letadel za městem.
Spolu se svrženým diktátorem byli zajati i Kaddáfího syn Mutassím, bývalý ministr vnitra Abdalláh Sanúsí a Kaddáfího mluvčí Musá Ibrahím, tvrdí povstalecká Přechodná národní rada.
Informace o osudu Mutassíma se nicméně rozcházejí. Podle AFP byl stejně jako jeho otec bojovníky rady zabit.
Bližší podrobnosti o zadržení plukovníka, který zemi vládl 42 let, nejsou známy.
Ve čtvrtek ráno povstalci po týdnech bojů ohlásili, že získali kontrolu nad přístavním městem Syrta, poslední baštou jednotek věrných dosavadní vládě. Právě o Syrtě se proto v minulosti nejčastěji mluvilo jako o možném úkrytu někdejšího libyjského diktátora.
V Syrtě se totiž narodil.
"Syrta byla osvobozena. Už zde nejsou žádné Kaddáfího síly," citovala agentura Reuters plukovníka Júnuse Abdalího, velitele povstaleckých operací ve městě. "Nyní pátráme po bojovnících, kteří se snaží uprchnout," dodal.
Pozorovatelé z místa hlásí, že k rozhodujícímu útoku na poslední hnízda Kaddáfího stoupenců došlo kolem osmé hodiny ranní tamního času. Během 90 minut bylo rozhodnuto a nad Syrtou zavlála nová libyjská vlajka.
Televize Al-Džazíra vysílá záběry z ulic města plných jásajících povstalců, ulicemi hřmí oslavná střelba.
Vzpoura proti Kaddáfímu
Povstání proti čtyřicetileté diktatuře Muammara Kaddáfího začalo na jaře poté, co demonstrace - inspirované Tuniskem či Egyptem - přerostly v ozbrojený konflikt s jednotkami věrnými vládnoucímu režimu.
Už v srpnu byla pod kontrolou NTC většina země. K dosažení tohoto cíle povstalcům výrazně pomohly letecké útoky spojenců, především Francie a Velké Británie, jejichž cílem byly pozice Kaddáfího věrných.
Bojovníci Přechodné národní rady prohledávají dům po domu a pátrají po možných úkrytech zbylých Kaddáfího vojáků. Nejméně šestnáct z nich se jim už podařilo zajmout. Do rukou rady prý padlo také větší množství nákladních aut se zbraněmi a municí.
Poslední ložisko vzdoru
Diktátorovo rodné město padlo jen tři dny poté, co se ozbrojencům podařilo zlomit poslední ložiska odporu v Baní Valídu.
Syrta, která leží přibližně na půli cesty mezi Tripolisem a Benghází, povstalcům vzdorovala řadu týdnů. Operace byla zdlouhavá a koordinovaná z Misuráty na západě i Benghází na východě.
Během obléhání se objevovaly zprávy o šířícím se násilí. Podle neověřených informací povstalecké jednotky v Syrtě rabovaly.
Pokud se informace o dobytí Syrty potvrdí a občanská válka tak bude dobojována, měla by Přechodná národní rada podle svých slibů začít připravovat postupnou demokratizaci Libye.