Tichý muž i bez bratrova umění energických projevů tahá za nitky kubánské politiky přes 40 let. Postrádá však nejen bratrovo charisma a politickou obratnost, ale i Fidelovo donedávna železné zdraví.
Raúl Castro je o pět let mladší a o hlavu menší než Fidel. Místo plnovousu nosí knír. Politicky je radikálnější. V roce 2001 vyzval Spojené státy, aby uzavřely mír s Kubou, dokud je Fidel naživu. Později, za jeho nástupců, už prý bude jednání tvrdší.
Otec poprav desítek zrádců
Jako osobnost je Raúl údajně také krutější. Odpůrci ho viní hlavně z procesů v 60. letech, při nichž byly popraveny desítky "zrádců revoluce".
Raúl chodil stejně jako bratr do jezuitské školy. Poté krátce studoval na Havanské univerzitě a zapojil se do levicového studentského hnutí.
Od svých 21 let bojoval společně s bratrem proti Batistově diktatuře. Za neúspěšný útok na Moncadova kasárna v Santiagu de Cuba byl v roce 1953 odsouzen k 15 letům vězení, o dva roky později byl amnestován. S bratrem uprchl do Mexika a USA, kde získávali další spolubojovníky.
V roce 1956 se s 81 revolucionáři vylodili v rodné provincii Oriente na jihovýchodním pobřeží Kuby. Batistovi vojáci jim připravili tvrdé uvítání. Pouhých 12 přeživších se ukrylo v horách Sierra Maestra a vytvořilo jádro povstalecké armády. Raúl řídil jednu frontu a organizoval generální štáb a letectvo. Na počátku roku 1959 vítězně obsadili Havanu.
Po revoluci se stal ministrem revolučních ozbrojených sil, roku 1962 vicepremiérem a o deset let později prvním vicepremiérem a později i druhým mužem státní rady.
Vyjednal rozmístění sovětských raket
Jako ministr obrany vyjednal v roce 1962 rozmístění sovětských jaderných raket na Kubě. Vypukl konflikt s USA a svět se ocitl na pokraji jaderné války, dokud Sovětský svaz rakety nestáhl.
V 90. letech ukázal Raúl jistou flexibilitu v hospodářském řízení. Po odstřižení ekonomické pomoci ze sovětského bloku zaváděl omezené tržní reformy. Vojenské jednotky produkovaly a prodávaly potraviny a také provozovaly turistickou společnost. Své diplomatické schopnosti Raúl prokázal v sedmiměsíčním boji o návrat kubánského chlapce Eliána Gonzáleze z USA zpět na Kubu před šesti lety.
O jeho soukromém životě se ví jen málo. V roce 1959 se oženil. Manželka Vilma, vyučená chemička, po revoluci vybudovala Federaci kubánských žen.