Vídeň - Velká koalice je mrtvá, ať žije velká koalice. Tímto úslovím lze asi nejlépe vyjádřit smysl i pravděpodobný výsledek nedělních předčasných voleb v Rakousku.
Dosluhující souvládí sociální demokracie (SPÖ) a lidovců (ÖVP) je jedna z nejméně oblíbených koalic v rakouských dějinách. Podle posledních průzkumů jí věří jen každý pátý Rakušan.
Přesto po volbách zřejmě nakonec obě strany uzavřou manželství z rozumu podruhé. Jen partneři na ministerských postech se vystřídají. Důvod? Rozložení hlasů je tak zablokované, že jiná kombinace je prakticky neproveditelná.
SPÖ, která podle průzkumu agentury OGM vyjde z voleb papírově jako nejsilnější s 29 procenty hlasů, obviňuje lidovce, že jsou ochotni jít do koalice s oběma populisty - Svobodnými Hans-Christiana Stracheho i Svazem pro budoucnost Rakouska (BZÖ), kteří dohromady dostanou podporu čtvrtiny voličů.
Čtěte více: Häupl: Vláda bez SPÖ? Bože, ochraňuj Rakousko…
„Jestli budou mít lidovci příležitost, tak to udělají. Bez ohledu na to, jestli sociální demokracie bude matematicky nejsilnější stranou," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz místopředseda soc. dem. a vídeňský starosta Michael Häupl.
Dva Haiderové: kopie a originál
Lidovci (OGM jim předpovídá 26 procent) koalici s populisty zatím odmítají a není důvodů jim nevěřit. Svobodní, kteří vystupují v předvolební kampani jako „HC Strache", totiž najeli na agresivní rétoriku, s níž už před lety přišel Stracheho mentor a politický guru Jörg Haider.
Čtěte více: Populista Haider ohlásil comeback. Straně navzdory
Zatímco korutanský hejtman ale dnes vystupuje umírněně, Haiderova kopie Strache sype xenofobní hesla z rukávu: nepřizpůsobivé cizince by poslal domů a pro všechny ostatní by alespoň zřídil zdravotní pojišťovny, které by platily méně než „opravdovým" Rakušanům.
Se zhruba jedenácti procenty se podle předpovědí do parlamentu dostanou také Zelení, na případnou rudo-zelenou koalici ale jejich zisk stačit nebude.
S nálepkou populistů je nicméně v Rakousku třeba zacházet opatrně. Není totiž strany, která by nepodepsala tezi, že vystupuje v zájmu lidu a hlas z ulice je pro ni to nejpřednější.
Jak Fico nakazil Rakušany
Rakouská politická scéna jako by se nakazila ze sousedního Slovenska, kde podobnou veleúspěšnou politiku "pro lid a s lidem" nastartoval premiér Robert Fico.
Příkladem může být dlouhá středeční noc v rakouské Národní radě, kdy poslanci těsně před volbami rozdávali peníze na všechny strany. Bodovala zejména SPÖ, která prosadila čtyři z pěti volebních slibů.
Čtěte více: Supernoc v rakouském parlamentu. Politici rozdávali
Žádný nosný program strany beztak nemají. „Z hlediska obsahu byla kampaň opravdu nezajímavá," řekl listu Der Standard politolog Emmerich Tálos.
Nejzajímavější na rakouských volbách je tak zřejmě to, že letos poprvé mohou volit šestnáctiletí. Právě teenageři mohou úderku HC Strache poslat svými hlasy do vysoké politiky, a situaci tak ještě více zamotat.