Häupl: Vláda bez SPÖ? Bože, ochraňuj Rakousko...

Blahoslav Hruška
26. 9. 2008 10:02
Předvolební rozhovor s šedou eminencí rakouské politiky
Vídeňský starosta Michael Häupl.
Vídeňský starosta Michael Häupl. | Foto: Aktuálně.cz, SPÖ

Vídeň (Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz) - Šedá eminence. Tak se říká lidem, kteří sice nemají vrcholné funkce v politice, ale tahají za její nitky. Málokdo v Rakousku tento termín zosobňuje tak jako Michael Häupl.

Papírově je místopředsedou sociální demokracie (SPÖ), sám si ale cení především toho, že již čtrnáct let vládne "svým Vídeňanům". Budova radnice ovšem žádné mocenské centrum nepřipomíná. Naopak - prázdné dlouhé chodby a vysoké lakované dveře s mosaznými klikami připomínají spíše muzeum z habsburských časů.

V případě Häupla takové přirovnání není ostatně od věci - coby student zoologie totiž kdysi napsal disertaci o gekonech. Dnes se prodírá spíše džunglí rakouské politiky, kterou ovlivňuje jako málokdo jiný. S Aktuálně.cz mluvil jen několik dní před nedělními parlamentními volbami:

Aktuálně.cz: V centru Vídně visí pomalu na každém rohu plakáty SPÖ slibující novou volbu. Není to ale tak trochu podvod na voličích, když je téměř jisté, že nakonec stejně dojde k vytvoření další velké koalice?

V tom případě mohou voliči oklamat jen sami sebe. Sociální demokracie tyto volby nechtěla, my jsme k tomu byli konzervativci donuceni, a to pod směšnou záminkou, že SPÖ změnila svůj vztah k Evropě, což je nesmysl.

Připomeňte si: Rakouská velká koalice padla. Lidovci řekli dost

Michael Häupl
Autor fotografie: Aktuálně.cz, SPÖ

Michael Häupl

  • narozen 14. září 1949 v Altlengbachu v Dolních Rakousích
  • vystudoval biologii a zoologii na Vídeňské univerzitě
  • 1983-88 člen vídeňského zastupitelstva
  • 1988-1994 vídeňský radní pro životní prostředí a sport
  • od 1994 starosta Vídně
  • má syna a dceru, s manželkou ale žijí odděleně

Nejsem ani přesvědčen o tom, že zase skončíme u velké koalice. Jestli budou mít lidovci příležitost jít do koalice se Svobodnými a haiderovci (BZÖ - Svaz pro budoucnost Rakouska, pozn. red.), tak to udělají. Bez ohledu na to, jestli sociální demokracie bude matematicky nejsilnější stranou.

A.cz: SPÖ ale teď trvá na tom, aby každá další smlouva o EU prošla referendem. Navíc to oznámila velmi netradiční formou - čtenářským dopisem v Neue Kronen Zeitung, nejčtenějším rakouském bulváru.

Rozlišoval bych mezi obsahem a formou. Pořádat referenda o věcech, které pozměňují ústavu, je v Evropě normální. Spousta referend dopadá pozitivně - například ve Španělsku. Samotná forma je nicméně neobvyklá a já jsem to označil za chybu, Werner Faymann (předseda SPÖ a kandidát na kancléře - pozn. red.) ostatně také. Přiznávám, že řemeslně to nebylo chytré.

A.cz: Takže žádná změna evropské politiky se nekoná?

Ne, o tom nemůže být řeči. To, že relevantní otázky, které se dotýkají ústavy, necháváme projít referendem, přeci neznamená, že bychom skoncovali s pozitivním vztahem k EU. Kritika i diskuse patří k demokratické normalitě.

Rakousko mám rád, i když kritizuji politiku spolkové vlády. Podobně kritika Bruselu a evropské byrokracie neznamená, že bych byl vůči Evropě nepřátelský. SPÖ si své názory zachovala a mluvit o nějakém zlomu by bylo absurdní.

Novináři politiku nedělají

A.cz: Ještě k Neue Kronen Zeitung. V Evropě nebývá obvyklé, aby nějaké noviny tak cílevědomě pracovaly na kariéře jednoho politika, jako tomu bylo v případě Faymanna. Byl to záměr?

Média samozřejmě hrají v politice velkou roli, vzájemně se ovlivňují. K tomu ale řeknu už jen tolik, že žádné noviny - a ani Neue Kronen Zeitung - skutečnou politiku nedělají.

A.cz: Jedno z velkých volebních témat je boj proti zdražování. SPÖ slibuje nižší DPH na potraviny a třináctou rodičovskou. Nakolik je to důvěryhodné poté, co strana byla dvacet měsíců u moci a nic z toho neprosadila?

Haider chce nechat hlídat hranice. Chytře pracuje se strachem z Východu, který dodnes u starší generace přetrvává.
Haider chce nechat hlídat hranice. Chytře pracuje se strachem z Východu, který dodnes u starší generace přetrvává. | Foto: BZÖ

Zdražování je problémem teprve posledních deseti měsíců a my se společně s Lidovou stranou pokusili dojít k odpovídajícím úlevám. Naše snahy si neprotiřečí - my nic neslibujeme, pouze navrhujeme. Samozřejmě se pro naše návrhy pokusíme v parlamentu najít většinu, i když lidovci jsou proti. Je za celou dobu k tomuto tématu nenapadlo nic. (Dva dny po uskutečnění rozhovoru návrh na snížení DPH parlament odmítl, rodičovská prošla - pozn. red.).

Čtěte více: Supernoc v rakouském parlamentu: Politici rozdávali

A.cz: Nechybí Rakušanům trocha sebevědomí? Statisticky je Rakousko třetí nejbohatší v EU, přitom si lidé pořád stěžují, že se mají špatně.

Myslím, že je to dědictví habsburské monarchie, že se nejen u nás, ale i v Maďarsku nebo Česku naříká. Ale k tomu je třeba říct, že Rakušané lamentují na vysoké úrovni. Stěžovat si patří k naší mentalitě. Nejinak je tomu u mých Vídeňanů - rádi slaví, ale také si rádi zanadávají. Ale máte pravdu: při pohledu zvenčí se to může jevit absurdní.

A.cz: Letos poprvé půjdou k parlamentním volbám i šestnáctiletí. Co teenagerům může soc. dem. nabídnout. Nejste pro ně jen staří dědci?

V komunálních volbách už mladí volili a pro SPÖ to ve Vídni dopadlo dobře. Když získáte polovinu všech odevzdaných hlasů, je to skvělé. V prvé řadě jde o to nabídnout osobnosti, což se daří díky naší poslankyni Lauře Rudas. Mluvíme - li o mladých, pak nejde jen o debatu nad víceméně materiálními tématy jako je vzdělání a hledání pracovního místa, ale i o osobní problémy. Jak si uspořádat život, jak být šťastný, co dělat ve volném čase: to vše jsou témata, která dospělí potlačují nebo se o nich nemluví.

Železná opona ve vzpomínkách

A.cz: Jörg Haider sbírá politické body s nápadem zavést ostrahu na schengenské hranici. Proč myslíte, že stále existuje v rakouské společnosti nedůvěra k východu Evropy?

Případ Korutan je opravdu skurilní, když tam pracuje méně Slovinců než Korutanců ve Slovinsku. Podle mě je to generační otázka, mladí lidí předsudky proti východu nemají. Většina mladých ani dokonce neví, co to byla železná opona. Díkybohu, dodávám.

Starší lidé to sice rozumově zpracovali, ale emočně je v nich rozdělení Evropy stále pevně zakotveno. I já si vzpomínám na to, jak na maďarské hranici stály strážní věže. Vzpomínky zkrátka vymazat nelze.

Čtěte v souvislostech: Populista Haider oznámil comeback, straně navzdory

A.cz: Všechny rakouské strany kritizují Temelín. Přitom jedná meziparlamentní skupina, několikrát se k elektrárně vyslovili experti. Co by se muselo stát, aby Temelín přestal být problémem?

Hej rup! Předseda SPÖ Werner Faymann s vídeňským starostou Häuplem při otevírání nádraží Vídeň-západ.
Hej rup! Předseda SPÖ Werner Faymann s vídeňským starostou Häuplem při otevírání nádraží Vídeň-západ. | Foto: Aktuálně.cz, SPÖ

Rakousko se před třiceti lety v referendu rozhodlo nenastoupit cestu mírového využití jaderné energie. Proto je odmítání atomu zvláště silné. A proto by debaty utichly až poté, co by byl Temelín odpojen. To je ale nereálné, stejně jako v případě Německa nebo Francie. Na druhou stranu není ale realistické domnívat se, že v Rakousku kritika naráz utichne.

Musíme nicméně realisticky pracovat na tom, aby byla dodržena všechna technická a bezpečnostní opatření a dohody o informování.

Dobré víly v politice nejsou

A.cz: Kdybyste měl tu možnost sestavovat vládu podle svého gusta, jak by vypadala?

Kdybych potkal dobrou vílu, pak bych si samozřejmě přál jednobarevnou vládu SPÖ. Ale víly nejsou. Takže si přeji, aby nám voliči dali jasný výsledek a aby se neutvořila koalice, která by soc. dem. vyšachovala. Protože kdyby lidovci vytvořili koalici s FPÖ a haiderovci, pak zbývá jen dodat: Bože, ochraňuj Rakousko.

 

Právě se děje

Další zprávy