Vídeň - Rakouský kněz Gerhard Maria Wagner, který se měl stát z rozhodnutí Vatikánu světícím biskupem v Linci, se svého jmenování zřekl.
Zdůvodnil to ohledy na dobrou pověst katolické církve poté, co se proti jeho vysvěcení zvedla v rakouských církevních kruzích vlna odporu, kterou on sám označil za "nemilosrdnou".
"Od první chvíle, co jsem byl jmenován, jsem vycítil, že vůči mé osobě panuje odpor, který byl místy nemilosrdný a bezcitný," řekl Wagner v rozhovoru pro rozhlasovou stanici ORF.
"Často jsem si kladl otázku, co bych měl učinit a co by bylo dobré pro církev. Nakonec jsem se rozhodl vrátit mandát, který mi papež svěřil," dodal.
Vatikán podle katolické tiskové agentury Kathpress této žádosti vyhověl. Podle církevních představitelů je to vůbec poprvé za poslední půl století, co se v Rakousku vzdal kněz svého vysvěcení na biskupa.
Vyslovení nedůvěry
K tomuto kroku dochází krátce poté, co minulý týden 31 z 39 členů kněžského církevního sboru v linecké diecézi vyjádřilo Wagnerovi nedůvěru. Postaraly se o to především jeho kontroverzní názory.
Mezi těmi, které vyvolaly největší pozdvižení, byly jeho výroky, že hurikán Katrina, který v roce 2005 zpustošil New Orleans, je trestem Božím za prostopášnost tohoto města. Wagner doslova řekl, že vítá zničení nočních klubů a nevěstinců v tomto městě i to, že hurikán smetl pět klinik, kde se prováděly interrupce.
Při jiné příležitosti označil populární knihy o čarodějnickém učni Harry Potterovi za satanistické.
Hlava linecké diecéze, biskup Ludwig Schwarz, se nechal slyšet, že se mu po rozhodnutí otce Wagnera neusilovat o post světícího biskupa ulevilo. Ne všichni to ale považují za dobrou zprávu.
A co papež?
Čtenáři deníku Die Presse to například v internetové anketě označili ve své většině za chybné rozhodnutí.
47 procent z více než šesti tisíc účastníků ankety se domnívá, že "církev potřebuje muže pevných principů". Stejný podíl sice rozhodnutí označil za správné s odůvodněním, že "Wagner církev rozštěpil", další 4 procenta jsou ale toho názoru, že "papežovy instrukce se mají plnit".
Právě osoba papeže Benedikta XVI. ale celou kauzou zřejmě utrpěla. Jak napsala agentura Reuters, jeho původní rozhodnutí jmenovat Wagnera světícím biskupem, aniž by věc zjevně předjednal s místními církevními představiteli, vyvolává pochybnosti ohledně jeho schopností vést církev.
To se projevilo už předtím v kauze s dalším kontroverzním klerikem - biskupem Richardem Williamsonem. Papež vyvolal vlnu odporu, když zrušil dvacet let staré rozhodnutí o jeho vyobcování z církve, přestože se Williamson nijak netajil svými skeptickými názory na holokaust, jež následně Vatikán pod tlakem ze zahraničí označil za nepřijatelné.