Rakušané jsou v názorech na imigraci a přijímání uprchlíků dost rozděleni, zjistil reportér Aktuálně.cz v Tyrolsku. Někteří mají za to, že Rakousko je prosperující země a stále má kapacitu lidem z jiných zemí pomáhat. Jiní soudí, že přistěhovalců je příliš a "rodilí Rakušané" na to doplácejí. Otázka imigrace, uprchlíků a islámu promluví i do výsledků nedělních voleb. Kandidát krajně pravicové FPÖ Norbert Hofer je mírným favoritem.
Innsbruck (Od našeho zpravodaje) – Rohy a výzvu "vyčisti si zuby" dopsal neznámý vtipálek na plakát rakouského prezidentského kandidáta Alexandera Van der Bellena v centru Innsbrucku.
Symbolizuje to nebývale ostrý střet v blížících se nedělních volbách. Van der Bellen, bývalý předseda Zelených, se utká se zástupcem krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem.
Oba politici se tento týden potkali v televizní debatě bez moderátora. V diskusi plné ostrých osobních výpadů. Na to "korektní a uměřené" Rakousko není moc zvyklé.
Kampani vévodí na rakouské zvyklosti vysoká nezaměstnanost a otázka imigrace. Van der Bellen hájí liberální stanovisko a otevřenost země dalším azylantům, Hofer je pro omezení imigrace, pro přísné kontroly hranic a varuje před islamizací Rakouska.
Je to souboj dvou velmi odlišných představ o tom, jak má Rakousko vypadat. Prezidentská funkce je sice reprezentativní, nicméně hlava státu má vliv na formování či odvolávání vlády a zároveň je nejvyšším velitelem ozbrojených sil.
Hofer už před prvním kolem prohlásil, že pokud vyhraje, "mnozí lidé se budou divit, co všechno je možné".
Marcela Duftnerová žije v Innsbrucku už třiadvacet let. Přišla ze Slovenska, když jí bylo osmnáct, vdala se tady. Je členkou vedení Strany zelených ve městě a podílí se na kampani ve prospěch Van der Bellena. Jako dobrovolnice, mimo své zaměstnání, jako většina zelených v Innsbrucku.
"Je třeba si uvědomit a zdůrazňovat, že nacionalismus způsobil dvě světové války. Lidé volí Svobodné a Hofera hlavně kvůli tomu, že chtějí něco jiného, než co bylo doteď. Sázkové kanceláře dávají větší šance Hoferovi a podle průzkumů to bude vyrovnané, ale v prvním kole se ukázaly být průzkumy dost mimo," říká Duftnerová.
Svobodní mají v tuto chvíli šanci mít nejen prezidenta, ale i kancléře. Průzkumy je favorizují i v parlamentních volbách, které se mají konat nejpozději v roce 2018. Pokud nebudou dříve, protože dlouholetá široká koaliční vláda lidovců a sociálních demokratů nemá valnou podporu.
Nový kancléř Christian Kern se snaží vládu "restartovat". Slíbil snížit nezaměstnanost a integraci uprchlíků, kterých vloni Rakousko přijalo téměř sto tisíc. Na vkus některých Rakušanů příliš mnoho.
"Při uvažování o tom, zda máme či nemáme přijímat další lidi, je nutné vědět, že už teď vynaložíme na ubytování a začlenění uprchlíků miliardy eur. Půjdou z rozpočtu, což se dotkne životní úrovně většiny rakouských občanů. Bohužel tento problém se spíš zametá pod koberec," myslí si advokát Helmut Reindl, oslovený Aktuálně.cz na innsbrucké hlavní nákupní třídě Marie Terezie.
Student Simon Tichy je opačného mínění. "Rakousko je prosperující země, tak proč bychom nemohli pomáhat lidem, kteří přicházejí z krizových míst? Nacionalismus nikam nepovede, protože lidi rozděluje," říká.
Tiskový zástupce FPÖ v Tyrolsku Johann Überbacher tvrdí, že proti Svobodným se vede lživá a zastrašovací kampaň. "Snažíme se přesvědčovat, že jsme demokratická strana, středová strana, nejsme nacionalisté nebo radikálové. Máme to ale těžké."
Autor fotografie: Jiří Kropáček
Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.
Skutečně se ale některé rozdíly mezi lidovci, sociálními demokraty a krajně pravicovými Svobodnými stírají.
Vláda lidovců a sociálních demokratů omezila přijímání žádostí o azyl, zasadila se o uzavření balkánské trasy pro uprchlíky a rovněž imigrantům ztížila možnost slučování rodin.
Lidovci nejsou proti spolupráci se Svobodnými, v sociální demokracii jsou různé názory. Nový kancléř Christian Kern v nástupním projevu spolupráci s krajní pravicí prozatím odmítl.
Předseda Svobodných (FPÖ) v Tyrolsku Markus Abwerzger v rozhovoru pro Aktuálně.cz ve své kanceláří na náměstí Ernst Wallnöfer Platz předpovídá, že kandidát jeho strany Hofer vyhraje, protože existuje touha po zásadních změnách.
"Lidé jsou unaveni velkou koalicí lidovců a sociálních demokratů. Koalice je mrtvá. Stoupá nezaměstnanost, lidé nemají naději na lepší budoucnost, zatímco přibývá imigrantů, z nichž mnozí také zůstávají bez práce, protože v Rakousku už volná místa nejsou. V této situaci se stále více Rakušanů bojí," uvádí Markus Abwerzger.
Vyhraje-li Hofer, bude obtížné si představit například jeho možné setkání s německým protějškem Joachimem Gauckem. Protiklady mezi Rakouskem a Německem, reprezentované těmito muži, sotva mohou být větší.
Jeden je odpůrce imigrantů a kritik islámu, který u sebe nosí pistoli - na rakouské straně. Druhý je politik hovořící i dnes o lidských právech, vybízející k solidaritě s uprchlíky a považující islám za součást Evropy - na straně německé.