Kontroly, které zavádí Rakousko, mají rovněž platit od půlnoci ze středy na čtvrtek, tedy od stejného okamžiku jako na hranicích mezi Českem a Slovenskem. Ministr vnitra Gerhard Karner stanici Ö1 řekl, že Rakousko tak chce předejít tomu, aby převaděči obcházeli kontroly na českých hranicích cestou přes Rakousko.
"Máme už rozsáhlá opatření na hranicích s Maďarskem a Slovinskem. Nyní bude policie kontrolovat i hranici se Slovenskem. Musíme být rychlejší než převaděči. Hlavním cílem je boj s organizovaným převaděčstvím," řekl Karner.
Česká vláda rozhodla o zavedení hraničních kontrol se Slovenskem v pondělí, v první fázi mají trvat deset dní. Podle ní jde o způsob, jak bojovat s nelegální migrací.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) začala být situace na hranicích se Slovenskem v posledních dnech neúnosná. Vláda rozhodla o dočasném zavedení kontrol na hranicích kvůli bezpečnosti obyvatel a kvůli důslednější kontrole migrace přes území ČR. Česko se také snažilo situaci kolem rostoucí migrace dlouhodobě řešit diplomatickou cestou, uvedl Rakušan v reakci na dnešní kritiku slovenského premiéra Eduarda Hegera.
"Budeme samozřejmě jednat jako předsednická země o dalších krocích i na celoevropské úrovni, a to ve všech souvislostech, ke kterým se migrační krize váže," napsal Rakušan ČTK.
Kritika ze Slovenska
Heger ve středu Česko za obnovení hraničních kontrol se Slovenskem kritizoval a naznačil, že problém je v zajištění ochrany vnějších hranic schengenského prostoru volného pohybu osob v Maďarsku. "Trochu zde selhala práce na straně České republiky. Takto se to nedělá. Je potřeba to řešit komunikací, nikoliv takovýmito překvapeními. Krok, který udělala Česká republika a zavádějí jej další země, není správný, protože jde proti principům Schengenu," řekl novinářům Heger.
Také slovenský ministr obrany Jaroslav Naď uvedl, že kontroly na hranicích nepovažuje za správnou cestu. Podle něj by se měly chránit vnější hranice schengenského prostoru, nikoli ty vnitřní. Slovenská opozice i média zavedení kontrol interpretují jako selhání ministra vnitra Romana Mikulce.
Mikulec navrhl pomoc Maďarsku se zajištěním jeho vnější hranic a v této souvislosti chce jednat se sousedními zeměmi; pro případ nedohody na opatřeních Slovensko podle něj zavede kontroly na hranicích s Maďarskem.
Syřané přicházejí z Turecka
Od začátku června do začátku minulého týdne zajistila policie v Česku téměř 9500 migrantů, za celý loňský rok jich bylo 1330. Drtivá většina migrantů má podle českého ministerstva vnitra syrský původ, nepřichází ale přímo ze Sýrie, nýbrž z Turecka. Jde podle něj o celoevropský problém, do Rakouska například přicházejí tisíce lidí denně, přičemž je cílovou zemí, ne jen tranzitní.
V Rakousku migranti do konce letošního srpna podali přes 56 tisíc žádostí o azyl. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to nárůst skoro o 200 procent, uvedla agentura APA. Podle ní jde většinou o žádosti od lidí, kteří nemají na azyl v Rakousku nárok. Nejčastěji jde o obyvatele Indie, Pákistánu, Maroka a Tuniska.