Krize v Rakousku. Terorista poslal finanční dar krajní pravici, ve vládě to vře

Martin Novák Martin Novák
5. 4. 2019 15:50
Při útoku na novozélandské mešity z letošního března zemřelo pět desítek lidí. Země zakázala útočné pušky a debatuje se i o omezeních na sociálních sítích. Masakr má ale také překvapivý dopad na rakouskou vládu.
Pachatel útoku na muslimy před novozélandským soudem.
Pachatel útoku na muslimy před novozélandským soudem. | Foto: Reuters

Šéf krajně pravicového hnutí takzvaných identitářů (Identitäre Bewegung) Martin Sellner byl v kontaktu s mužem, který střílel 15. března na muslimy v novozélandském městě Christchurch. Loni od něj přijal na provoz hnutí finanční dar - 1500 eur (zhruba 38 tisíc korun).

A někteří členové Indetitäre Bewegung mají vazby na vládní Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Pronajímají si jejich prostory a spolupracovali s nimi v minulosti na některých akcích.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz proto vyzval svobodné, aby se jednoznačně a ve všem od identitářů distancovali. Zároveň uvedl, že podnikne kroky k zákazu hnutí. "Pravicový extremismus nesmí mít v Rakousku místo," prohlásil Kurz.

Identitáři se definují především jako odpůrci imigrace, islamizace a zároveň feminismu. Sellner přijetí peněz hájí tím, že nevěděl, o koho se jedná, a nemohl tušit, že muž spáchá teroristický útok.

Policie ale už prohledala jeho byt a vyšetřuje, zda mezi ním a australským střelcem Brentonem Tarrantem nebyly i další kontakty.

"Leze mi to na nervy"

Svobodná strana Rakouska má ve vládě například své ministry vnitra a obrany. Předseda strany Heinz-Christian Strache je dokonce vicekancléřem, bývalý prezidentský kandidát Norbert Hofer ministrem dopravy.

Na výzvy k přerušení styků s identitáři reagují politici FPÖ podrážděně a odmítavě. "Nemám se od čeho distancovat. Tato obviňování se nezakládají na pravdě," reagoval na tvrzení o svých vazbách na krajně pravicové hnutí Mario Eustacchio, šéf FPÖ ve spolkové zemi Štýrsko.

Před čtyřmi lety se účastnil ve Spielfeldu poblíž slovinské hranice demonstrace, kterou pořádalo právě Identitäre Bewegung.

Podobně se vyjádřil i předseda hornorakouské FPÖ Manfred Haimbuchner. "Tato skandalizace, organizovaná levicí, mi leze na nervy. Je to projev fanatického chování vůči všemu, co nepochází od levice," řekl deníku Tiroler Tageszeitung.

V rozhlase pak prohlásil, že kancléř Kurz by se neměl nechat využívat "levičáckou mafií".

I mezi vojáky

Agentura APA ale upozorňuje, že členové Svobodné strany Rakouska publikují články v časopise na webové stránce Info-Direkt, která sympatizuje s identitáři. Podle APA je několik desítek stoupenců tohoto hnutí také mezi profesionálními vojáky v armádě (v Rakousku stále existuje i základní vojenská služba).

Kurzova lidová strana (ÖVP) a FPÖ vytvořily koaliční vládu po volbách v roce 2017. Nahradily tak kabinet velké koalice lidovců a sociálních demokratů.

Video: Podezřelý z útoku na mešity na Novém Zélandu stanul před soudem

Podezřelý z útoku na mešity na Novém Zélandu stanul před soudem | Video: agentura AP
 

Právě se děje

před 16 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy