Novozélanďané uctili 50 obětí útoku v Christchurchi. V parku se pomodlili

ČTK ČTK
22. 3. 2019 9:56
Novozélanďané dvěma minutami ticha uctili 50 obětí útoku na mešity ve městě Christchurch spáchaného minulý pátek. Televize a rozhlas přenášely muslimskou výzvu k pátečním modlitbám. Premiérka Jacinda Ardernová se připojila k tisícům lidí, kteří přišli do parku k mešitě Al-Noor, jež byla jedním z dějišť masakru.
Modlitba muslimů v parku ve městě Christchurch k uctění památky útoku na mešity.
Modlitba muslimů v parku ve městě Christchurch k uctění památky útoku na mešity. | Foto: ČTK

Imám Gamal Fouda, který vedl modlitbu, řekl: "Máme zlomená srdce, ale nejsme poraženi." Mnoho žen přišlo na znamení solidarity s muslimskou komunitou na akce se zahalenými hlavami po vzoru muslimek.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová přišla do parku v Christchurch uctít památku obětí útoku na mešity.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová přišla do parku v Christchurch uctít památku obětí útoku na mešity. | Foto: ČTK

Ardernová apelovala na jednotu občanů. "Nový Zéland truchlí s vámi, jsme jednotní. Podle proroka Mohameda jsou věřící ve své vzájemné dobrotě, soucitu a účasti jako jedno tělo. Když trpí jakákoli jeho část, pociťuje bolest celé tělo," řekla.

Fouda byl v době útoku v mešitě a nyní řekl, že střelec "zlomil srdce milionům lidí na celém světě". "Dívám se dnes z téhož místa a vidím lásku a soucit. Jsme naživu, jsme spolu, odhodláni nedovolit nikomu, aby nás rozdělil," řekl.

Mnoho novozélandských mešit v pátek otevřelo své dveře návštěvníkům, kolem některých chtějí lidé vytvořit lidský řetěz jako symbol ochrany a podpory.

Konal se i společný pohřeb 26 z obětí, mezi nimiž nejmladší byl tříletý chlapec Mucaad Ibrahim.

Útok spáchal osmadvacetiletý Australan, který ve svém manifestu označil sebe za rasistu a muslimy a imigranty za "vetřelce". Ardernová ve čtvrtek ohlásila zákaz poloautomatických pušek vojenského typu a útočných pušek.

Třiatřicetiletý Fahim Imam, který pochází z Christchurche a před třemi lety se přestěhoval do Aucklandu, přijel na páteční akce do svého původního domova. Ohromila ho soudržnost lidí, s níž se setkal. "Od chvíle, kdy jsem v Christchurchi, tady cítím lásku. Nikdy jsem nebyl hrdější na to, že jsem muslim. Jsem opravdu šťastný, že mohu říci, že jsem Novozélanďan," prohlásil Imam.

Do Christchurche zamířila i patnáctičlenná delegace muslimských představitelů. Byl mezi nimi také předseda libanonského muslimského svazu Samier Dandan, který působí v Sydney. "Byl to odporný teroristický čin spáchaný v krásném, pokojném městě," řekl k útoku. Setkal se s příbuznými některých obětí a řekl, že ho inspirovala jejich nezlomnost. "A musím vyjádřit úctu novozélandské premiérce za její postoj a za hlasitě pronesená slova," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy