"Není to terorista, ale hrdina". Novináři našli obdivovatele útoku na Novém Zélandu

Jakub Heller Jakub Heller
24. 3. 2019 18:36
Server iRozhlas.cz vypátral několik Čechů, kteří na sociálních sítích otevřeně schvalovali teroristický útok na novozélandské mešity, k němuž došlo minulý týden. Dva z oslovených mužů se k autorství příspěvků přiznali, svých vyjádření nelitují. Schvalováním teroristického útoku se přitom mohou dopouštět trestného činu, za který hrozí až několik let vězení.
Pachatel teroristického útoku na novozélandské mešity, který si vyžádal padesát obětí, mnoho dalších lidí bylo zraněno.
Pachatel teroristického útoku na novozélandské mešity, který si vyžádal padesát obětí, mnoho dalších lidí bylo zraněno. | Foto: Reuters

Střelba v novozélandském městě Christchurch si vyžádala padesát obětí a mnoho dalších zraněných. Tragická událost se okamžitě stala hlavním bodem zpravodajství po celém světě a živě probíraným tématem na sociálních sítích.

Takřka okamžitě se však na českém Facebooku a v komentářích pod zpravodajskými články začaly objevovat příspěvky diskutujících, kteří útoky na novozélandské muslimy schvalovali. Česká policie brzy poté vydala prohlášení, že všechny aktivity, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, pečlivě prověřuje a zajišťuje důkazy pro případná trestní řízení.

Serveru iRozhlas.cz se nyní podařilo spojit s autory několika takových příspěvků a zeptat se jich, co je k jejich sepsání vedlo. Prvním takovým je uživatel Pavel Koska, který v jedné z diskuzí o střelcích napsal: "Nejsou to teroristi, ale hrdinové." Koska se redaktorce serveru k autorství příspěvku přiznal. "Vedlo mě k tomu to, co se v dnešní době děje. Konečně jim to někdo vrátil, ne? O těch útočnících napsali, že jsou teroristi. A já napsal, že ne, že jsou hrdinové. Konečně se někdo rozhoupal přece, ne?" řekl.

Na dotaz, zda zavraždění lidé něco spáchali, odpověděl: "Je to prostě odplata. A malá zatím. Možná že provedli, možná že ne. Je to jen odplata, naši lidé také nic neprovedli. Děvčata, která byla od muslimů znásilněna, taky nic neprovedla," řekl Koska a dodal, že se nebojí stíhání policií. "Těch komentářů je taková spousta, že asi ne," uvedl.

Útočník nám dal vzor, napsal muž na Facebook Tomia Okamury

Druhým mužem, kterého server iRozhlas.cz kontaktoval, je Ladislav Kršek. Ten pod facebookový status předsedy SPD Tomia Okamury napsal: "Konečně s tím někdo začal a dá vzor, že se nesmíme bát oplácet stejnou mincí. Kdo seje vítr, sklízí bouři."

Ani Kršek nerozporuje, že je autorem příspěvku, tvrdí však, že nejde o schvalování útoku. Na otázku, zda si přeje, aby se podobné věci děly dál odpověděl: "To určitě ne, to si špatně vykládáte. Takhle určitě ne. Ano, beru to jako vzor, že se s tím prostě začíná něco dělat. Evropané zatím neútočí, útočí jen islamisté."

Když redaktorka reagovala, že zavraždění muslimové nic nespáchali, odpověděl otázkou. "Spáchali něco ti lidé v Etiopii nebo támhle v Africe? Já se ptám vás! Spáchala něco děvčata, co jim uřezali hlavy? Já věřím, že ti lidé v té mešitě nic nespáchali. Já to neříkám na ně. Vy se mi snažíte něco podsouvat."

Ani on svého příspěvku nelituje. "Proč bych měl litovat? Je mi líto těch lidí, ale napsal jsem to, jak jsem to cítil. Že je potřeba něco udělat, ale s těmi teroristy. Tam je to třeba oplácet stejnou mincí," dodal Kršek.

Třetí oslovený muž se k příspěvku nehlásil. Na portálu Novinky.cz byl pod jeho jménem zveřejněn tento komentář: "Když můžou vraždit muslimáci, tak nevidím důvod, proč bychom jim to nemohli oplácet!!!! Nechápu, proč se z toho dělá takový humbuk."

Na dotaz, zda ho psal on, řekl: "To vám nepovím. To já se spíš vyjadřuju k politikům a takhle.. ale Nový Zéland je mi ukradený." Následně dodal, že jeho profil využívá více lidí.

Expert na extremismus Michal Mazel pro iRozhlas.cz uvedl, že by všechny zmiňované komentáře mohly být posuzovány jako trestné činy. "Citované výroky, pokud byly spáchány veřejně přístupnou počítačovou sítí, čili na internetu, jsou veřejným schvalováním teroristického trestného činu či vychvalováním jeho pachatele," dodal.

VIDEO: Teroristický útok na Novém Zélandu.

Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy