Vídeň – Rakušanka, která přežila holocaust – devětaosmdesátiletá Gertrude – zveřejnila na Facebooku emotivní video, ve kterém alarmuje veřejnost, aby v nedělních prezidentských volbách nevolila pravicového populistu Norberta Hofera.
"Urážení ostatních. Ponižování... To je to, co mi nejvíc vadí. Žádný respekt k druhým. Snaha vyvolat v lidech nejnižší pudy. Ne to slušné, ale to nejnižší. To už tu jednou bylo... A bolí to. Tohoto se bojím," líčí Gertrude své obavy ve videu, na které upozornil server BBC. Své příjmení z obavy o své bezpečí nezveřejnila.
Psal se rok 1943, když tehdy šestnáctiletou Gertrudu společně s její rodinou deportovali do koncentračního tábora v Osvětimi. Jako jediná z rodiny přežila.
Téměř pětiminutové video, které zveřejnily facebookové stránky druhého rakouského prezidentského kandidáta Alexandra Van der Bellena 24. listopadu, nasbíralo už přes tři miliony zhlédnutí, získalo 64 tisíc sdílení a víc než dva tisíce komentářů.
Nezávislého kandidáta a bývalého předsedu Zelených Bellena líčí Gertrude ve videu naopak jako rozvážného člověka.
Starší rakouskou dámu obzvláště pobouřil měsíc starý projev předsedy Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, jejímž členem je i Norbert Hofer. Strache mluvil o nekontrolovatelném přílivu uprchlických vetřelců, kteří podle něj narušují rakouský sociální systém. V boji proti běžencům nevyloučil ani možnost občanské války.
"V momentě, kdy Strache řekl 'občanská válka', úplně to mnou otřáslo," popisuje Gertrude. Dodává, že sama občanskou válku zažila, když jí bylo pouhých sedm let. A tehdy poprvé viděla mrtvé tělo – obraz, na který nikdy nezapomene.
Na konci emotivního videa Gertrude apeluje na Rakušany, aby využili volebního práva, ale zároveň nevhodili hlas někomu jen proto, že "řekl něco pěkného". Naději vidí hlavně v mladých lidech. Jak sama přiznává, pro ni budou tyto prezidentské volby nejspíš poslední.
Rakousko bude nového prezidenta volit v opakovaném druhém kole hlasování 4. prosince. Květnové druhé kolo voleb, v němž kandidát Zelených Van der Bellen těsně vyhrál, zrušil rakouský ústavní soud kvůli chybám při sčítání hlasů. Říjnový termín voleb pak ministerstvo vnitra odvolalo kvůli vadným obálkám pro korespondenční hlasování.