Raketoplán Discovery odstartoval. Navzdory počasí

lem
23. 10. 2007 17:37
Evropa bude mít vlastní vesmírnou laboratoř
Hlavním úkolem mise je vynést na oběžnou dráhu modul Harmony a upevnit ho k Mezinárodní vesmírné stanici. Půjde o první rozšíření stanice od roku 2001.
Hlavním úkolem mise je vynést na oběžnou dráhu modul Harmony a upevnit ho k Mezinárodní vesmírné stanici. Půjde o první rozšíření stanice od roku 2001. | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Americký raketoplán Discovery v úterý vyrazil na svou misi k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Experti Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) přitom původně odhadovali, že pravděpodobnější je odložení startu až na čtvrtek. Odlet totiž značně zkomplikovalo nepříznivé počasí. 

Podle vedení NASA se nakonec podařilo odstranit i další technické potíže. Odpočítávání už proběhlo bez problémů.

NASA potvrdila, že Discovery vzlétne 23.října - ČTĚTE ZDE

Trable s uhlíkovými destičkami

Úředníci NASA start prosadili i přesto, že se objevily obavy z možné koroze tří ze 44 uhlíkových izolačních destiček na kraji křídel raketoplánu. Ty chrání stroj před vysokými teplotami při návratu do atmosféry.

Právě poškození takové destičky způsobilo v roce 2003 katastrofu raketoplánu Columbie. Výměna destiček by však zabrala minimálně dva měsíce, a tak vedení NASA rozhodlo, že riziko je malé, tedy "přijatelné".

Evropská laboratoř

Hlavním úkolem mise Discovery je vynést na oběžnou dráhu modul Harmony a upevnit ho k Mezinárodní vesmírné stanici. Půjde o první rozšíření stanice od roku 2001.

Modul, který k ISS veze italský astronaut Paolo Nespoli, má odstartovat činnost evropské a japonské laboratoře. Ještě letos v prosinci by se k němu měl připojit evropský vědecký modul Columbus a v příštím roce japonský modul Kibo.

Mezinárodní vesmírná stanice je v současnosti hotová z téměř šedesáti procent. Do roku 2010, kdy budou americké raketoplány vyřazeny z provozu, je plánováno ještě jedenáct konstrukčních a dva zásobovací lety.

Discovery info
Discovery info | Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 40 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy