Raketoplán Discovery odstartoval. Navzdory počasí

lem
23. 10. 2007 17:37
Evropa bude mít vlastní vesmírnou laboratoř
Hlavním úkolem mise je vynést na oběžnou dráhu modul Harmony a upevnit ho k Mezinárodní vesmírné stanici. Půjde o první rozšíření stanice od roku 2001.
Hlavním úkolem mise je vynést na oběžnou dráhu modul Harmony a upevnit ho k Mezinárodní vesmírné stanici. Půjde o první rozšíření stanice od roku 2001. | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Americký raketoplán Discovery v úterý vyrazil na svou misi k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Experti Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) přitom původně odhadovali, že pravděpodobnější je odložení startu až na čtvrtek. Odlet totiž značně zkomplikovalo nepříznivé počasí. 

Podle vedení NASA se nakonec podařilo odstranit i další technické potíže. Odpočítávání už proběhlo bez problémů.

NASA potvrdila, že Discovery vzlétne 23.října - ČTĚTE ZDE

Trable s uhlíkovými destičkami

Úředníci NASA start prosadili i přesto, že se objevily obavy z možné koroze tří ze 44 uhlíkových izolačních destiček na kraji křídel raketoplánu. Ty chrání stroj před vysokými teplotami při návratu do atmosféry.

Právě poškození takové destičky způsobilo v roce 2003 katastrofu raketoplánu Columbie. Výměna destiček by však zabrala minimálně dva měsíce, a tak vedení NASA rozhodlo, že riziko je malé, tedy "přijatelné".

Evropská laboratoř

Hlavním úkolem mise Discovery je vynést na oběžnou dráhu modul Harmony a upevnit ho k Mezinárodní vesmírné stanici. Půjde o první rozšíření stanice od roku 2001.

Modul, který k ISS veze italský astronaut Paolo Nespoli, má odstartovat činnost evropské a japonské laboratoře. Ještě letos v prosinci by se k němu měl připojit evropský vědecký modul Columbus a v příštím roce japonský modul Kibo.

Mezinárodní vesmírná stanice je v současnosti hotová z téměř šedesáti procent. Do roku 2010, kdy budou americké raketoplány vyřazeny z provozu, je plánováno ještě jedenáct konstrukčních a dva zásobovací lety.

Discovery info
Discovery info | Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 28 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy