Mys Canaveral (USA) - Americký raketoplán Discovery se ve středu vrátil ze své poslední, devětatřicáté mise. Na floridském Mysu Canaveral přistál v 17:57 SEČ.
"Dobrá práce, skvělé přistání," ocenila pozemní kontrola astronauty pod vedením Stevena Lindseyho. "Lodi, která znovu a znovu razila cestu, říkáme: 'Sbohem, Discovery'," zaznělo také z řídícího střediska amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
V blízké budoucnosti Discovery, který Národní úřad pro letectví a vesmír používal téměř 27 let, zamíří do muzea. V dubnu ještě naposledy poletí do vesmíru raketoplán Endeavour a v červnu Atlantis.
Poté provoz těchto vesmírných plavidel po 30 letech skončí.
Podívejte se na středeční přistání a na to, co mu předcházelo:
Discovery za svoji kariéru strávil ve vesmírů celkem 365 dní a nalétal asi 238 milionů kilometrů. Příprava na jeho předání Národnímu leteckému a vesmírnému muzeu Smithsonian ve Washingtonu by podle CNN měla trvat asi devět měsíců, pak jej budou moci obdivovat návštěvníci.
Během poslední mise strávil raketoplán ve vesmíru 13 dní, jeho let vedení NASA oproti původním plánům prodloužilo o dva dny. Se šesti astronauty na palubě zamířil k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kterou jeho posádka rozšířila o víceúčelový modul Leonardo a vnější plošinu Express Logistics Carrier. Na orbitální komplex také dopravila humanoidního robota zvaného Robonaut 2 (R2), který je vůbec prvním robotem svého typu ve vesmíru.