Raketa Jeffa Bezose odstartovala do vesmíru, vynesla tam i nejstaršího astronauta

ČTK ČTK
19. 5. 2024 18:11
Společnost Jeffa Bezose Blue Origin v neděli vypustila v Texasu raketu s šesti lidmi na palubě. Obnovila tak podnikání ve vesmírné turistice. V modulu na raketě se k hranici vesmíru podíval i někdejší kandidát na prvního černošského astronauta, devadesátiletý Ed Dwight. V roce 1961 ho americký prezident John F. Kennedy k výcviku na astronauta, ale do vesmíru nakonec nelětěl.
Start rakety New Shepard, v jejíž kapsli na špici vynesla Blue Origin už posedmé turisty do kosmu.
Start rakety New Shepard, v jejíž kapsli na špici vynesla Blue Origin už posedmé turisty do kosmu. | Foto: Reuters

K vesmírnému letu Dwight odstartoval až o šest desítek let později a spolu s pěti dalšími spolucestujícími zažil několik minut beztíže, než modul, který se oddělil od opakovatelně použitelné rakety, přistál na padáku po letu trvajícím přibližně deset minut. Astronauté jsou v pořádku a z Dwighta se stal nový rekordman jako nejstarší člověk ve vesmíru, protože je skoro o dva měsíce starší než herec Hvězdných válek William Shatner, který letěl v roce 2021, dodala AP.

Připomněla, že prvním černochem ve vesmíru se stal až Guion Bluford v roce 1983, tři roky poté, co Sovětský svaz poslal do vesmíru prvního černošského kosmonauta, kterým se stal Kubánec afrického původu Arnaldo Tamayo Mendez.

Dwight po odchodu z letectva pracoval u IBM a založil stavební společnost, než vystudoval sochařství. Od té doby se věnuje umění. Několik jeho děl letělo do vesmíru.

Nedělní let byl prvním letem Blue Origin s posádkou po téměř dvou letech od nehody v roce 2022, která uzemnila její suborbitální raketu New Shepard; sám modul vystoupal za hranici zemské atmosféry, poznamenala agentura Reuters.

Všichni cestující jsou platícími zákazníky vesmírné turistiky společnosti Blue Origin, ačkoli Dwightovo místo sponzorovala nezisková organizace zaměřená na vesmír a soukromá nadace. Blue Origin nezveřejnil, kolik účtuje zákazníkům. Do vesmíru i s nedělním letem dopravila 37 soukromých astronautů, dodala.

Jediná aktivně využívaná raketa Blue Origin zůstávala na zemi po selhání uprostřed letu v září 2022 během výzkumné mise bez posádky. Kvůli strukturální poruše v trysce motoru rakety musel být let plný vědeckých experimentů zrušen. Americký Federální úřad pro letectví, který dohlíží i na bezpečnost komerčních raket, požadoval, aby společnost podnikla 21 nápravných opatření, včetně přepracování motoru a "organizačních změn".

Raketa New Shepard znovu odstartovala v prosinci 2023, avšak bez posádky. Vynesla k hranici vesmíru 33 vědeckých a výzkumných zařízení.

Obnovení rutinních letů New Shepard bylo hlavní prioritou nového generálního ředitele Blue Origin Davea Limpa, kterého koncem loňského roku vybral miliardář Bezos, usilující o posílení konkurenceschopnosti své vesmírné společnosti vůči firmě SpaceX Elona Muska.

Další naléhavou prioritu představuje nová, mnohem větší a opakovatelně použitelná raketa New Glenn, která má konkurovat Falconu 9 společnosti SpaceX při vynášení komerčních a vládních satelitů na oběžnou dráhu i mimo ni. Vývoj New Glenn ale nabral roky zpoždění, ačkoli Blue Origin očekává první start koncem letošního roku, napsal Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy