Mosul - Islámští radikálové napojení na Al-Káidu obsadili celou severoiráckou provincii Ninive.
"Celá provincie Ninive padla do rukou povstalcům," sdělil na tiskové konferenci předseda iráckého parlamentu Usáma Nudžajfí. Původní zprávy přitom hovořily o tom, že v rukou radikálů je pouze část provinčního střediska Mosul.
Útočníci jsou podle agentury AP spojeni s organizací, která ovládá také části západoiráckých měst Fallúdža a Ramádí.
Irácký premiér Núrí Málikí požádal parlament o vyhlášení výjimečného stavu.
V televizi přečetl několikabodový plán, který má pomoci situaci vyřešit. Kromě jiného se vláda obrací také na zahraniční partnery včetně OSN. Požádal parlament, aby svolal mimořádnou schůzi a rozhodl o vyhlášení mimořádných opatření.
Volání o pomoc
Nudžajfí podle BBC požádal o pomoc amerického velvyslance v Iráku a vyzval vládu a kurdskou regionální vládu, aby do Ninive poslaly posily.
Radikálové hlásící se k Islámskému státu v Iráku a Levantě (ISIS), což je sunnitská organizace napojená na Al-Káidu, obsadili komplex mosulských vládních institucí v pondělí večer po několikadenních bojích.
Založili také požáry na policejních stanicích a osvobodili vězně, které pak bylo vidět, jak běhají v ulicích ve vězeňském oblečení. Policisté a vojáci opustili některé ze svých postů v západní části města.
Svědci popsali, že radikálové na obsazených budovách vyvěšují černé prapory s hesly Al-Káidy. Z provincie už uprchlo skoro 5000 lidí. "V Mosulu je zmatek a není tu nikdo, kdo by nám pomohl. Bojíme se, v Mosulu není police ani vojáci," řekla AP žena z komunity křesťanů.
Jednání o vládě váznou
Zpravodaj BBC tvrdí, že ISIS už neoficiálně velkou část Ninive ovládá několik měsíců. Vybírá prý poplatky za převážené zboží a žádá od místních úředníků výpalné za ochranu.
ISIS podle AP využívá současné politické situace, kdy premiér Núrí Málikí od dubnových voleb stále vyjednává s případnými koaličními partnery.
Radikálové se prezentují jako ochránci zájmů sunnitů, které prý vláda šíitů Málikího bude utiskovat jako dosud.
Neodcházejte, vyzval obyvatele guvernér. Sám utekl
Skoro dvoumilionový Mosul je po Bagdádu a Basře třetí největší město Iráku. Většina jeho obyvatel vyznává sunnitský islám, ale ve městě i jeho okolí žije také komunita křesťanů.
V Ninive žije přes tři miliony občanů a guvernér provincie vyzval občany, aby neodcházeli a vytvořili na obranu proti útočníkům obranné výbory. On sám ale z Mosulu odjel.
ISIS zahájil větší tažení v sunnitské provincii Anbár začátkem roku a podařilo se mu částečně obsadit tamní středisko Ramádí a rovněž Fallúdžu.
Armáda sice proti bojovníkům zahájila protiofenzivu, ale města pod kontrolou dodnes nemá.