Protiuprchlická Alternativa pro Německo se propadá. Antimuslimské straně mizí voliči i peníze

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2017 8:00
Populistická Alternativa pro Německo (AfD) končila ještě donedávna v průzkumech podpory politických stran v sousedním Německu na třetí pozici. Nové uskupení s výraznými protiimigrantskými a protiislámskými hesly, ostře kritizující kancléřku Merkelovou, teď ale ztrácí přízeň voličů a taky sponzorů. Může za to radikalismus některých členů i pokles počtu uprchlíků přicházejících do Německa. AfD otřásají vnitřní spory, kvůli kterým strana dokonce skloňuje i změnu vedení nedlouho před klíčovými parlamentními volbami letos na podzim.
Předsedkyně Alternativy pro Německo Frauke Petryová uvažuje podle médií kvůli sporům ve straně o rezignaci.
Předsedkyně Alternativy pro Německo Frauke Petryová uvažuje podle médií kvůli sporům ve straně o rezignaci. | Foto: Reuters

Berlín - Ještě před půlrokem německá strana Alternativa pro Německo (AfD) oslavovala a její lídři s úsměvem oznamovali začátek konce éry německé kancléřky Angely Merkelové.

AfD tehdy získala v zemských volbách v Meklenbursku - Předním Pomořansku přes dvacet procent hlasů a odsunula křesťanské demokraty (CDU) na třetí místo.

Odmítání uprchlíků a muslimů mělo úspěch v regionu, kde je z celého Německa muslimů a uprchlíků nejméně. Ale kde je taky nejnižší životní úroveň.

Do letošních německých parlamentních voleb 24. září zbývá dalšího půl roku a AfD už k oslavám velké důvody nemá. Klesají jí preference a taky pravděpodobnost, že se z ní stane třetí nejsilnější strana v Bundestagu. 

Stranu oslabují radikální členové

Německé populisty oslabují spory mezi různými křídly ve straně, přílišný radikalismus některých členů i výrazný pokles uprchlíků přicházejících do Německa.

Taky ale charisma nového předsedy sociální demokracie, bývalého předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze.

Alternativa loni v Německu sbírala hlasy zklamaných voličů dvou hlavních politických stran - křesťanských i sociálních demokratů. Tento trend se ale zřejmě zastavil.

Nejnovější, v neděli zveřejněný průzkum ústavu Enmid přisuzuje Alternativě pro Německo jen osm procent hlasů. To je nejhorší výsledek od začátku roku 2015, tedy od doby, kdy do Německa dorazilo za rok skoro milion běženců.  

AfD už se pohybuje na stejné úrovni jako tři další menší politické strany v zemi. Německým Zeleným přisuzuje čerstvý průzkum sedm procent hlasů, liberálním Svobodným demokratům šest procent a krajně levicové formaci Die Linke osm procent.

Předpovědi o průlomu oslabují

Zatím se proto nepotvrzují předpovědi, že ostrá kritika uprchlické politiky kancléřky Angely Merkelové vynese Alternativu pro Německo do pozice třetí nejsilnější strany v zemi. 

Populisty v AfD srážejí hádky a vnitřní rozbroje.

Třeba aféra s mluvčím místní organizace v Durynsku Björnem Höckem. Ten v lednu kritizoval památník holocaustu v Berlíně. "Němci jsou jediní lidé na světě, kteří památník hanby umístí do centra své metropole," prohlásil Höcke.

Část strany včetně předsedkyně Frauke Petryové poté požadovala jeho vyloučení. Jiní naopak Höckeho obhajují. Stejní lidé přitom obsadili přední místa volební kandidátky AfD v Bavorsku.

Z prvního místa tam odsunuli bavorského šéfa AfD Petra Bystrone, českého emigranta.

Rozkol ve straně je tak čím dál viditelnější, a Alternativa dokonce těsně před volbami skloňuje i možnou rezignaci dosavadní předsedkyně Frauke Petryové.

Ta v nedávném rozhovoru pro list Der Tagesspiegel uvedla, že ani strana, ani politika nejsou v jejím životě jedinou alternativou a že politika ji "odřízla od normálního osobního života."

List z toho usoudil, že uvažuje o odstoupení. I vzhledem k tomu, že Petryová je popáté těhotná. Politička ale následně úvahy o rezignaci popřela. 

Potíže se opakují

Aféra s mluvčím místní organizace v Durynsku Björnem Höckem je ale pro Alternativu zničující i finančně.

Podle listu Die Welt ji po Höckeho slovech o holocaustu opustilo několik sponzorů a strana teď mnohem složitěji shání peníze na předvolební kampaň.

Není to přitom poprvé, co AfD otřásají vnitřní spory.

Alternativu založil v roce 2013 bývalý ekonom Světové banky Bernd Lucke, který prosazoval zrušení eura a návrat k německé marce.

O rok později ale vedení AfD a nakonec i samotnou stranu opustil. Tehdy se do čela Alternativy dostala Petryová a její lidé. A ti prosadili za hlavní priority boj proti imigrantům a "islamizaci" Německa.

AfD teď čeká 22. dubna stranický sjezd v Kolíně nad Rýnem, kde chce své vnitřní problémy vyřešit. Stejně jako vyladit strategii pro podzimní parlamentní volby a zvrátit tak nepříznivý trend z posledních průzkumů veřejného mínění.

Výsledek německých zemských voleb v Meklenbursku – Předním Pomořansku ukazuje velký protest. Kurz německé vlády zůstane stejný, říká Procházková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 23 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 39 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy