Londýn - Nepokoje v ulicích Londýna a dalších britských městech sice ještě neskončily, Britové ale pomalu počítají škody.
Už teď je jasné, že noční vandalismus, žhářství a rabování tlup mladistvých násilníků vyjde na desítky milionů liber.
Podle některých odhadů škody přesáhnou 100 milionů.
K těm hmotným se totiž přidává i ušlý zisk, náklady policejních zásahů, úklidu ulic a podobně.
"Je moc brzy na to, abychom zveřejnili přesnější odhady škod, zejména pokud jde o ušlý zisk. Z informací pojišťoven ale vyplývá, že škody přesáhnou 100 milionů liber," řekl novinářům generální ředitel Asociace britských pojišťoven Nick Starling.
Za škody, které nejsou pojištěné, je podle platného britského zákona o demonstracích a dalších nepokojích z roku 1886 zodpovědná policie, a tedy i její zřizovatel, město nebo stát.
Řádění mladíků z předměstí tak budou zčásti platit i daňoví poplatníci.
Podle analýzy britského Guardianu by měla nést finanční odpovědnost za škody v Londýně, kde zůstaly po výtržnostech největší škody, městská (metropolitní) policie. Zákon totiž říká, že "pokud škodu způsobili výtržníci nebo demonstranti", musí ji zaplatit místní policie.
Na to, aby požádali o kompenzaci policii, mají Britové čtrnáct dní.
Jinými slovy platí: Policie je zodpovědná za pořádek a pokud svou povinnost nesplní, musí nést následky. V tomto případě zaplatit způsobené škody a úklid ulic.
Londýnská metropolitní policie ale nemá pro tyto účely žádný zvláštní fond, je tedy jasné, že bude muset dostat peníze z městské nebo státní pokladny. Celkové rezervy městské policie činí něco okolo 70 milionů liber.
Pokud jde o pojišťovny jako takové, ty výtržnosti - aspoň pokud se výrazně neprotáhnou nebo nezdramatizují - nijak neohrozí. Například po krutých mrazech a sněhové kalamitě, která v prosinci minulého roku na ostrovech paralyzovala dopravu, byly škody mnohonásobně vyšší - vyšplhaly se na 900 milionů liber.