Londýn - Spojené státy v roce 2007 přesvědčovaly Rusko, že radar, který měl být umístěn v České republice, nemá takové parametry, aby mohl ohrozit ruské mezikontinentální rakety. Vyplývá to z americké diplomatické depeše z října 2007, která líčí jednání americké delegace v Moskvě a kterou zveřejnil server WikiLeaks.
Tehdejší zástupce ředitele americké Agentury pro protiraketovou obranu Patrick O´Reilly uvedl, že radar typu X-band plánovaný pro umístění v Česku mohl zaměřovat rakety jen přímočaře, nikoli za horizontem, a měl dosah zhruba 2000 kilometrů. Mohl zachycovat předměty letící od výšky dvou stupňů nad obzorem, takže podle místa odpálení rakety nemohl zachytit prvních 245, 450 nebo 850 kilometrů letu.
Podle O´Reillyho tak radar nebyl s to zachytit raketu v první fázi letu. Ve chvíli, kdy radar raketu zahlédne, je už příliš pozdě odpálit protiraketu, prohlásil podle depeše.
Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí John Rood podle depeše dodal, že vzhledem k času potřebnému k vyhodnocení rakety a k odpálení obranné rakety, by bylo pozdě zastavit střelu i ve střední části letu.
I po modernizaci by radar X-band v České republice neposkytl Spojeným státům kapacitu pro sestřelení ruských mezikontinentálních raket, řekl O´Reilly. Připustil, že protiraketové střely umístěné v Británii by byly s to ruské rakety zadržet včas, ale střely v Polsku by byly příliš blízko.
Ruský vyjednavač Sergej Kisljak uvedl, že Spojené státy plánují umístit protiraketové střely nejen v Polsku, ale i jinde. Kdyby tak radar dokázal odhalit rakety během střední fáze letu, mohly by je zasáhnout protiraketové střely odjinud, citoval americký telegram Kisljakovu argumentaci.
Minulá americká administrativa George Bushe chtěla v rámci programu protiraketové obrany postavit v ČR radar a v Polsku základnu protiraketových střel. Nejčastěji byla v souvislosti s tímto programem citována hrozba Íránu. Nynější vláda Baracka Obamy plán zrušila.