Ankara - Turecko souhlasí, aby na jeho území byl do konce roku umístěn americký radar, který bude součástí protiraketového systému Severoatlantické aliance. S odvoláním na prohlášení tureckého ministerstva zahraničí o tom dnes informovala média.
Členské státy NATO se dohodly na systému protiraketové obrany Evropy proti cizí hrozbě - především proti íránským balistickým střelám - na loňském summitu v Lisabonu. Bylo dosaženo kompromisu s Tureckem, které udržuje úzké vztahy se sousedním Íránem a pohrozilo, že dohodu zablokuje, pokud bude Teherán citován jako hrozba.
Jednání Ankary s partnery o umístění radaru začalo podle internetových stránek The Wall Street Journal v úvodu letošního roku a vrcholily v červnu. Turecko váhalo s ohledem na to, že údaje z radaru by mohl využívat i Izrael, se kterým má Ankara nyní napjaté vztahy kvůli izraelské blokádě pásma Gazy.
Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo umístění radarového systému včasného varování na svém území v prohlášení ve čtvrtek večer. Uvedlo, že protiraketový systém aliance posílí obranné schopnosti NATO a bezpečnost Turecka. Podle agentury AP ale neupřesnilo, kdy a kde by měl radar v Turecku být.
Podle amerického ministerstva obrany citovaného agenturou Reuters bude radarový systém v Turecku zprovozněn do konce roku. Mluvčí Pentagonu David Lapan prohlásil, že radary budou napojeny na lodě vybavené systémy protiraketové obrany operující ve Středozemním moři. Obě země, tedy USA a Turecko, prý ale ještě mají schválit některé body projektu.
Na otázku, zda by předmětem zájmu nového radarového systému mohl být Írán, Lapan odpověděl, že není tajemstvím, že íránský raketový program je zdrojem obav.
"Ale znovu, myšlenkou je obranný systém, který ochrání spojence NATO před hrozbou řízených střel pocházející mimo (Evropu)," ať už je původcem této hrozby kdokoli, dodal Lapan.
Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen pak uvedl, že raketový systém v Turecku zásadně přispěje ke schopnosti aliance ochránit Evropu.
Podle dnešních ruských médií by měl být radar umístěn na jihovýchodě Turecka tak, aby "dohlédl" na území v okruhu několika tisíc kilometrů na jih, ale i na východ, tedy do těsné blízkosti ruských hranic.
Rusko v minulosti opakovaně protestovalo proti rozmístění prvků americké protiraketové obrany ve střední Evropě a okolí Černého moře. Moskva navrhovala vybudovat společný systém, který by zahrnoval protiraketové systémy obou zemí.
USA a NATO ruský návrh s velkou rezervou přivítaly, představy o konkrétní podobě spolupráce se ale zatím výrazně liší. Zatímco Moskva žádá přímé zapojení ruských systémů, Západ navrhuje jen výměnu operačních dat.
Ruská agentura Interfax dnes napsala, že prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medveděv a Barack Obama mohou během letošního roku vydat společné prohlášení o protiraketové obraně. S odvoláním na stálého ruského zástupce při NATO Dmitrije Rogozina Interfax uvedl, že prohlášení by mohlo být vydáno při setkání obou státníků na některé z plánovaných velkých mezinárodních akcí během letošního podzimu.
"V nejbližší době by se prvky možného společného prohlášení prezidentů měly dojednat," řekl Rogozin. Obsah prohlášení ani jeho důvod neupřesnil.
Vysoce postavený americký představitel podle serveru PressTv řekl, že v rámci budování protiraketového systému NATO bude na jedné z tureckých vojenských základen umístěn do konce roku americký radarový systém typu AN/TPY-2. Ten je například umístěn již v Japonsku, kde pomáhá chránit spojence před severokorejskou hrozbou.
Protiraketový systém NATO podle PressTv budují a financují hlavně Spojené státy a je vnímán jako kompromis Washingtonu vůči původně zamýšlenému systému, v jehož rámci měla být raketová základna v Polsku a radar v Česku. Proti tomu bylo Rusko, které v tom vidělo vlastní ohrožení.
Americký výkonný radar, nazývaný X-band radar včasného varování před nepřátelskou hrozbou, bude nyní v Turecku a jeho údaje budou podle The Wall Street Journal využívat americká bojová plavidla s balistickými střelami Aegis u evropských břehů. USA věří, že protiraketový systém pokryje celou Evropu do roku 2018.