Návrh rezoluce vyvolal bouřlivou debatu. Proti jeho přijetí ostře protestovali především komunisté. Nakonec však návrh prošel poměrně jednoznačným poměrem hlasů: pro hlasovalo 99 poslanců, 42 bylo proti a 12 poslanců se zdrželo.
Parlamentní shromáždění Rady Evropy v rezoluci odsoudilo masivní porušování lidských práv spáchané komunistickými totalitními režimy a vzdalo čest obětem těchto zločinů. Pád těchto režimů ve východní a střední Evropě podle Rady Evropy nevedl k debatě o jejich zločinech. Uvědomění si historie je přitom podle rezoluce jednou z podmínek pro to, aby se takové zločiny neopakovaly.
Poslanci Rady Evropy proto vyzvali ke svolání mezinárodní konference o komunistických zločinech. Stejně tak by měly bývalé komunistické země připravit informační kampaně o této otázce, stavět pomníky na paměť obětí a upravit učebnice.
Podle švédského křesťanskodemokratického poslance Görana Lindblada, který návrh rezoluce předložil, bylo naléhavě nutné zločiny komunismu odsoudit už kvůli morální podpoře, kterou to znamená pro jeho žijící oběti.
Komunisté protestují
V Bruselu se o víkendu sešli představitelé patnácti komunistických stran, včetně KSČM, a odsoudili tento "ostrý útok proti minulosti, přítomnosti a budoucnosti komunismu". Lindbladova zpráva podle nich také minimalizuje nacistické zločiny.
Předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy René van der Linden je přesvědčen, že rezoluce není namířena proti komunistickým režimům, které bojovaly proti fašismu, ale proti zločinům, které si zasluhují pevný politický postoj.
Potvrdil, že z programu byl stažen návrh deklarace odsuzující obdivování nacismu. V jejím projednávání krátce po Lindbladově textu viděli komunisté "oficiální naznačení rovnosti mezi komunismem a nacismem", což zásadně odmítají.
Idea za zločiny nemůže
Téměř polovina ze 46 členských států Rady Evropy zažila komunistické režimy. Podle Lindblada mezinárodní odsouzení zločinů komunismu posílí věrohodnost opozice v bývalých komunistických státech.
Komunisté jako francouzský poslanec Francis Wurtz však zdůrazňují, že zločiny stalinismu již dávno odsoudili a že nelze tyto zločiny spojovat s ideologií, jen s minulými režimy, které komunistických idejí zneužily.
Na zasedání odjeli čeští komunističtí poslanci Václav Exner a Kateřina Konečná, která byla přihlášena do diskuse. Nakonec se však nedostala ke slovu.
Místopředseda KSČM Exner po jednání řekl, že konečný výsledek hlasování jak pokud jde o rezoluci, tak pokud jde o doporučení pro výbor ministrů, očekával. Prohlásil, že rezoluce svědčí o velmi rozsáhlém antikomunismu.
Iniciativa socialistů, nakonec odmítnutá, podle něho vypovídá o jejich "oprávněných" obavách, že celá věc není zaměřena jen
proti komunistickým totalitním režimům, ale proti levici vůbec.