Rabiját Butch Cassidy mohl přežít přestřelku v Bolívii

ČTK ČTK
16. 8. 2011 10:31
Proslulý pistolník se podle některých zdrojů vrátil do USA a napsal vlastní životopis
Butch Cassidy na archivním snímku.
Butch Cassidy na archivním snímku. | Foto: Wikimedia Commons

Cheyenne (USA) - Není možné, že se notoricky známému kriminálníkovi Butchovi Cassidymu podařilo přežít přestřelku v Bolívii v roce 1908 a že pak žil v klidu a anonymitě ve státě Washington?

A není možné, že knihu označovanou za Butchův životopis napsal sám a že jde vlastně o autobiografii? Podle agentury AP to není vyloučeno.

Sběratel Brent Ashworth totiž získal rukopis s názvem "Nepřemožitelný lupič: Příběh Butche Cassidyho". Zajímavé na něm je to, že má 200 stran, tedy dvojnásobek stejnojmenné knihy, která nebyla nikdy zveřejněna a kterou jako autor podepsal William Phillips. Tento mechanik zemřel v roce 1937 ve Spokane, rukopis je z roku 1934.

Ashworth je - stejně jako spisovatel Larry Pointer z Montany - toho názoru, že rukopis obsahuje takové informace, které nemohl znát nikdo jiný než Cassidy. V tom případě by byl Nepřemožitelný lupič autobiografií, a Phillips pak Cassidy sám.

Mnozí nesouhlasí. "Blbost, se skutečným životem Butche Cassidyho to nemá nic společného," řekl historik specializovaný na život slavného bandity Dan Buck.

On a jeho kolegové se shodují v tom, že Cassidy se narodil v roce 1866 jako Robert LeRoy Parker v utažském Beaveru v rodině mormonů jako nejstarší ze 13 dětí. Svou první banku vyloupil, když mu bylo 23 let. Byla to banka v Telluride v Coloradu.

Pak se dal dohromady se zloději dobytka. Skrývali se v okrese Johnson ve Wyomingu, dokud je odtud v roce 1892 majitelé stád nevyhnali. Cassidy si odseděl rok a půl ve vězení za to, že se u něj našli tři kradení koně. Po další dvě desítky let se svou bandou přepadával banky a vlaky na západě USA a v Jižní Americe.

Odvážný a laskavý

Autor knihy Nepřemožitelný lupič tvrdí, že Cassidyho znal od dětství a že "odvážnějšího a laskavějšího člověka v životě nepotkal". Přiznává také, že v knize pozměnil jména lidí i míst, avšak některé detaily se natolik shodují s Cassidyho osudy, že je podle Ashwortha nemohl znát nikdo jiný než Cassidy sám.

Ve slavném westernu Cassidyho ztvárnil Paul Newman.
Ve slavném westernu Cassidyho ztvárnil Paul Newman. | Foto: Bonton

Rukopis například obsahuje popis Cassidyho setkání se soudcem ve vězení roku 1895. Cassidy při něm odmítl soudci podat ruku, i když pro něj soudce chtěl vymoci guvernérovu milost. V archivech státu Wyoming existuje dopis z roku 1985. Napsal jej soudce, který Cassidyho poslal do vězení.

Popisuje v něm Cassidyho nepřátelské chování vůči kolegovi Jayovi Torreyovi, který lupiče navštívil v cele. Cassidy dva roky předtím obvinil Torreyho, který vlastnil farmu, z krádeže osmi kusů svého dobytka. "Kdo jiný než Cassidy by si to mohl pamatovat?" ptá se Pointer. Wyomingský guvernér Cassidymu trest prominul v roce 1896.

Buck nechal před 20 lety vykopat v bolivijském San Vicente hrob, v němž měly být ostatky Butche Cassidyho a jeho parťáka Harryho Longabaugha alias Sundance Kida. Rozbor DNA ukázal, že vykopané kosti nebyly ostatky obou lupičů, ale Buck trvá na tom, že oba muži (kterým dali filmovou podobu Paul Newman a Robert Redford ve známém westernu) při přestřelce s bolivijskými vojáky v roce 1908 zemřeli.

Po ní ale kolovaly historky o tom, že Sundance žil dlouho potom v Jižní Americe. Ještě víc bylo těch o přeživším Cassidym. Jedna z jeho sester a také jeden bratr tvrdili, že je roku 1925 navštívil na rodinném ranči v Utahu.

Útěk do Evropy

Rukopis končí hollywoodskou historkou o tom, že zabit byl jenom Sundance a že Butchovi se podařilo uprchnout do Evropy. V Paříži si prý nechal udělat plastickou operaci a vrátil se k přítelkyni do USA.

Ve filmu vycházejí lupiči pochopitelně mnohem sympatičtěji než ve skutečnosti.
Ve filmu vycházejí lupiči pochopitelně mnohem sympatičtěji než ve skutečnosti. | Foto: Bonton

První písemná zmínka o Phillipsovi je z roku 1908 a je to zápis o jeho sňatku s Gertrudou Livesayovou. Dokument je datován tři měsíce po posledním známém dopise, který Cassidy odeslal z Bolívie. V roce 1910 se pár přestěhoval do Spokane. Několik tamních přátel dosvědčilo, že se jim Phillips přiznal, že je ve skutečnosti Cassidy.

Roku 1930 se vydal do Wyomingu a několik lidí, k nimž patřila i někdejší Cassidyho přítelkyně, potvrdilo, že se Phillips pohyboval v oblasti, kde působil Cassidyho gang, a vykopával ukrytý lup. Phillipsův adoptovaný syn William v 70. letech v jednom rozhovoru řekl, že si myslí, že jeho nevlastní otec byl Cassidy.

Gertruda Phillipsová po mužově smrti řekla, že manžel nebyl Cassidy, ale že ho dobře znal. William Phillips k tomu Pointerovi řekl, že matka to tvrdila jenom proto, aby unikla pozornosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy