Moskva - Výstavba komunikací a areálů pro zimní olympijské hry v Soči odřízla od světa malou ruskou horskou vesnici Achštyr.
Místní před téměř pěti lety přišli o vlastní zdroje vody a musejí se spoléhat na nedostačující dodávky. Cesta na autobus jim zabere skoro dvě hodiny.
A aby toho nebylo málo, podle zprávy mezinárodní organizace Human Right Watch (HRW) rovněž trpí nadměrným hlukem a prachem.
Ochránci lidských práv zároveň zveřejnili video, na němž si obyvatelé vesnice zoufají, že prezident Vladimir Putin ani vláda neplní své sliby.
"Prezident řekl, že nikdo nebude výstavbou trpět," stěžuje si na záznamu jeden z obyvatel městečka. "A co se stalo, bylo, že trpí celá vesnice."
Od Soči k horám
Vesnice leží na spojnici mezi olympijským Soči na břehu Černého moře a vysokohorským areálem Krasnaja Poljana. Rusko tato dvě střediska nechalo propojit 48 kilometrů dlouhou železnicí a novou cestou.
Achštyr sice je jen několik kilometrů od nové silnice, ale jeho obyvatelé k ní nemají přístup. Úřady totiž nenechaly vybudovat žádné vjezdy ani výjezdy, přestože to podle HRW přislíbily. Přes silnici navíc nevede žádný bezpečný přechod pro chodce.
Podle Jane Buchananové z HRW bylo od příslušných míst neuvěřitelně krátkozraké, že tímto způsobem ještě víc odřízly už i tak zapadlou vesnici.
Výstavba zničila zdroje vody
Zřejmě nejpalčivějším problémem je nedostatek vody. Při budování skládky nad vesnicí totiž byly zničeny i studny, které místní obyvatelé používali coby hlavní zdroj vody.
Od té doby vláda nechává vodu jednou týdně dovážet, podle vesničanů je jí ale málo. Navíc se bojí, že po olympiádě přijdou i o tu.
V roce 2010 nechaly úřady ve vesnici nainstalovat pumpu. Ta podle vesničanů fungovala přesně jeden den - když ji přišli místní představitelé slavnostně zprovoznit. Údajně ale nevyhovovala hygienickým podmínkám a dalším normám, a proto byla vzápětí vyřazena z provozu.
Takové bylo Soči pár měsíců před olympiádou:
Do práce dvě hodiny
Nově vybudovaná silnice navíc vede skrze staré cesty, které vesničané využívali, aby se dostali na tehdejší hlavní spojnici mezi Soči a Krasnajou Poljanou. Stavěli na nich mimo jiné i autobusy. Dnes musí lidé používat vlastní auta nebo žádat sousedy o svezení po úzké horské silnici. Cesta do práce či školy jim zabere i dvě hodiny.
"Dříve to trvalo 25 minut dostat se na školní autobus nebo na autobus do města. Teď to dá skoro 2 hodiny," uvádí další obyvatelka Achštyru.
Přes vesnici navíc takřka nepřetržitě jezdí nákladní auta na blízkou skládku a do lomů a ničí úrodu, která je i zdrojem obživy.
Úřady slibují, ale nekonají
"Ruská vláda buduje nejdražší olympijské hry v historii, ale mnozí z obyvatel Soči za ně zaplatili velice vysokou cenu," uvedla Buchananová.
"Ruští představitelé odřízli vesničany z Achštyru od základních služeb a udělali žalostně málo, aby je obnovili," dodala.
Úřady podle HRW reagují na neutuchající stížnosti obyvatel vesnice sliby, že vše vyřeší, pokud už to vyřešeno nebylo. Problémy ale přetrvávají i nadále.