Rusko se možná připojí k náletům na islamisty. Asada označuje za bojovníka s teroristy

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 29. 9. 2015 6:26
Ruské letouny se možná zapojí do vzdušných úderů proti Islámskému státu. Po jednání s Barackem Obamou to řekl Vladimir Putin. Jinak ale na Valném shromáždění OSN nenaznačil, jaké jsou jeho úmysly v Sýrii, kam nyní posílá vojáky a mnoho zbraní. Zatímco Kreml označil Asada a Kurdy za jediné bojovníky s teroristy, Bílý dům syrského prezidenta považuje za tyrana, který shazuje bomby na děti.
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Barack Obama. Ilustrační foto
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Barack Obama. Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Rusko chce bojovat po boku Západu proti Islámskému státu, ale jen pokud budou splněny jeho podmínky a respektovány jeho zájmy.

K nim patří kategorický požadavek, že režim prezidenta Bašára Asada v Sýrii zůstane u moci.

Zhruba toto vzkázal Vladimir Putin v pondělí, když po dlouhé době vystoupil před Valným shromážděním OSN. Šlo o možná nejsledovanější projev ruské hlavy státu od rozpadu Sovětského svazu, protože Putin měl nastínit, co hodlá udělat v Sýrii, kam v posledních týdnech posílá vojáky a velké množství zbraní.

Putinova řeč nedala jasnou odpověď na to, zda chce jen bránit syrský režim před úplnou porážkou, nebo mu hodlá pomoci vybojovat zpět teritorium, které ve čtyři a půl roku trvající válce ztratil.

Prohlásil, že Rusko nepůjde po boku Asadovy armády do pozemních operací, ale do budoucna to nevyloučil.

"Rusko se nezúčastní žádných pozemních operací na území Sýrie ani jiného státu. Nyní nic takového neplánujeme,“ uvedl ruský prezident.

"Jen Asad a Kurdové bojují s teroristy"

V projevu uvedl, že nespolupracovat se syrskou vládou proti terorismu je obrovská chyba. Jen Asad a Kurdové podle něj bojují s teroristy. Zmínil se o tom, že povstalci, vycvičení a vyzbrojení Spojenými státy, nedávno své zbraně v Sýrii předali organizaci Fronta an-Nusrá, hlásící se k Al-Káidě.

V mezinárodní koalici proti Islámskému státu (IS) podle něj musí hrát důležitou úlohu muslimské země a apeloval na islámské duchovní, aby bojovali proti propagandě džihádistů.

Po následném, zhruba 90minutovém jednání se svým americkým protějškem Barackem Obamou ale Putin naznačil, že by se Rusko mohlo zapojit do leteckých úderů západních zemí proti IS.

Šlo o vůbec první oficiální schůzku za poslední dva roky. Před ní si bez jakýchkoli komentářů a s kamennou tváří jen krátce potřásli rukou. Mluvčí amerického prezidenta Josh Earnest ještě před schůzkou avizoval, aby nikdo neočekával žádné průlomové prohlášení.

Kreml výrazně zvýšil dodávky zbraní včetně letadel, tanků a helikoptér pro Damašek ve druhé polovině srpna. Podle satelitních snímků na území, které Asad kontroluje (zhruba pětina celkové rozlohy Sýrie), rozšiřuje letecké základny a vysílá nad oblastí v rukou povstalců bezpilotní průzkumné letouny.

Jde však o oblasti, které neovládá Islámský stát, ale jiné skupiny rebelů. Mezi nimi i ty podporované Spojenými státy. Rusové zároveň renovují a modernizují syrský systém protivzdušné obrany, přestože Islámský stát ani jiní rebelové žádné letectvo nemají.

Podpora povstalců je nelegální, míní Putin

Putinova jednoznačná podpora Asada nekoresponduje s dřívějšími zprávami o tajných jednáních, ve kterých údajně ruská strana nabídla zástupcům Spojených států a Saúdské Arábie možnost, že Asad zůstane dočasnou hlavou státu a později odstoupí, pokud se podaří uzavřít mír a zničit Islámský stát.

Naopak ruský prezident označil americkou podporu některých povstaleckých skupin za nelegální a neúčinnou. Trvá na tom, že Asad je jedinou možnou variantou a je třeba jej podpořit v boji s terorismem.

USA nebo Francie naopak zastávají názor, že syrský režim je z velké části odpovědný i za vzestup radikálních islamistů, pro které brutálním potlačováním veškeré opozice vytvořil prostor.

Kritici Asada například tvrdí, že velká část Syřanů, kteří nyní utíkají do Evropy, uprchla ze země kvůli masivnímu bombardování měst a vesnic Asadovým letectvem a dělostřelectvem, nikoliv kvůli Islámskému státu. Barack Obama ve svém projevu na Valném shromáždění OSN před Putinem řekl, že Asad je tyran a shazuje barelové bomby na nevinné děti (tzv. barelové bomby vyrábějí syrští vojáci ze sudů, naplněných výbušninami a chemikáliemi – pozn. red.).

"Spojené státy jsou připraveny spolupracovat i s Ruskem a Íránem vyřešit konflikt. Ale po takovém krveprolití není možný návrat k předválečnému statu quo," potvrdil Obama zásadní rozpor.

V rozhovoru pro americkou televizi CBS ale Putin rázně odmítl tvrzení, že se Asad dopouští krutostí na civilistech nebo válečných zločinů.

"Pokud budu hovořit profesionálním jazykem výzvědných služeb, mohu vám říci, že taková tvrzení jsou součástí aktivních opatření ze strany nepřátel Asada. Je to antisyrská propaganda," uvedl Putin.

Vedle Ruska je hlavním spojencem Damašku Írán. Ten rovněž odmítá úvahy o změně režimu.  Naopak na odchod syrského prezidenta naléhají Saúdská Arábie a Turecko. Premiér Turecka Ahmed Davutoglu v OSN jednoznačně prohlásil, že Asad nemůže být součástí syrské budoucnosti. Ankara se tak jasně přihlásila k těm, kteří nesouhlasí s ruským výkladem syrského konfliktu.

Rozdílné zájmy a názory na to, kdo má být spojencem proti Islámskému státu a kdo nikoliv, tak prozatím účinnou širokou koalici komplikují. Stejně tak je nyní velmi vzdálená perspektiva mírových jednání mezi syrským režimem a jeho odpůrci, protože ruská pomoc a vyzbrojení Asadovi pomůže udržet na bojištích své pozice.

 

Právě se děje

Další zprávy