Na ruské sociální síti Telegram majitelé mnoha účtů glosovali událost jako mimořádnou. Je netypické, aby v tuto dobu přijížděla kolona do Kremlu takovým způsobem, přičemž v ní zjevně cestoval někdo velmi důležitý.
Putin v Kremlu nespí a netráví tam čas mimo pracovní dobu. Obvykle je v soukromé rezidenci prezidenta na okraji Moskvy nebo v letním sídle v Soči na pobřeží Černého moře.
Spekulace o tom, že ruský prezident chystá nějaké "zásadní televizní prohlášení", dementoval na dotaz agentury TASS jeho mluvčí Dmitrij Peskov. Ve středu ale Putin uvedl, že předá Bělorusku rakety Iskander s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.
Nečekané sobotní jednání v Kremlu mohlo souviset s Běloruskem a jeho prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Na Telegramu se také objevily spekulace, že ruské vedení intenzivně jedná o odpovědi na kroky Litvy, která v souladu se sankcemi Evropské unie nepovoluje dovoz některého zboží do ruské Kaliningradské oblasti po silnici a železnici.
Zákaz se týká uhlí, pohonných hmot, stavebních materiálů a strojírenských výrobků. Údajně jde až o padesát procent veškerého zboží, které se do oblasti dováží. Netýká se však potravin či léků.
Eskalace
Kaliningradská oblast je od území Ruské federace oddělena Litvou a Běloruskem, část zboží tam nyní přepravují lodě po Baltském moři z Petrohradu. Kreml označil litevské kroky za blokádu a slíbil, že tvrdě odpoví. Na konci minulého týdne navštívil Kaliningrad předseda ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, který je ve skutečnosti muž číslo 2 v ruské mocenské hierarchii po Putinovi, a pohrozil Litevcům, že ruská odpověď je bude velmi bolet.
V Kaliningradu žije zhruba milion lidí, ale je také velkou vojenskou základnou. Moskva tají, kolik přesně vojáků v tomto místě má, ale jde o desetitisíce. Ruská armáda zde také umístila již zmíněné rakety Iskander, nachází se tu i velká základna ruského námořnictva.
Litevský prezident Gitanas Nauseda ve čtvrtek prohlásil, že neočekává ruskou invazi do Litvy, ale i tak se jeho země musí připravit na možnou eskalaci. Pozornost se soustřeďuje zejména na takzvaný Suwalský koridor, nazvaný podle polského pohraničního města Suwalki.
Riziko konfliktu stoupá
Suwalský koridor je 80 kilometrů dlouhý pás mezi Polskem a Litvou, který odděluje Kaliningradskou oblast od Běloruska. Vzhledem k tomu, že ruská vojska už operují v Bělorusku - a z jeho území zaútočila na Ukrajinu - existuje v Pobaltí obava, že se Moskva v případě vyhrocené eskalace může pokusit tento koridor obsadit a propojit po zemi Bělorusko s Kaliningradskou oblastí.
Jednalo by se ovšem o přímý útok nejen na Litvu, ale i Polsko, oba státy jsou přitom členové Severoatlantické aliance. Americký prezident Joe Biden již dříve varoval Putina, aby nezkoušel žádnou invazi do členské země NATO.
"Hrozba přímého vojenského střetu mezi Ruskem a Pobaltím je zatím malá hlavně díky tomu, že Kremlu chybí kapacity a zdroje, které nyní spotřebovává válka na Ukrajině. Ale riziko konfliktu jednoznačně stoupá a Evropská unie i NATO by byly v takovém případě postaveny proti Moskvě mnohem nebezpečnějším způsobem, než je to tomu nyní na Ukrajině," míní analytik agentury Reuters Peter Apps.