Návštěva u polobohů. Putin v KLDR získal mytickou auru, říká analytik k jeho cestě

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
20. 6. 2024 17:58
Putinova návštěva KLDR mohla místy připomínat spíš romantickou komedii než zahraniční cestu hlavy státu. Ruský prezident a severokorejský vůdce Kim Čong-un si šli společně pohladit koně, které lídr KLDR krmil mrkví a Putin hladil po hřívě. Smáli se na dva psy, které šéf Kremlu dostal jako dárek, a jeden druhého svezl drahým autem.
Vladimir Putin navštívil Kim Čong-una: svezl ho autem, utužili vztahy u psů, koní i jídla | Video: Reuters

Putin zavítal do Severní Koreje tento týden poprvé po 24 letech a čekalo ho tam velkolepé přivítání. U letadla dostal obrovský pugét, procházel se po červeném koberci a na hlavním náměstí v Pchjongjangu ho vítaly desetitisícové mávající davy včetně skupinek dokonale seřazených dětí.

Analytik projektu Sinopsis David Gardáš pro Aktuálně.cz vysvětluje, že KLDR si na takové monumentální akce potrpí. "Mají na to velké prostředky," popisuje.

Honosné uvítání podle něj posloužilo i pro posílení Kimovy pozice na vnitrostátní scéně. "A to právě tím, že ukázal severokorejskému lidu, že je schopný takhle velkolepě pohostit státníka," říká sinolog.

Putinův obří obraz zdobil jednu stranu Kim Ir-senova náměstí a na všech ostatních sloupech vlály vlajky obou zemí. Nechyběla ani velkolepá vojenská přehlídka.

Oba politici se poté svezli v luxusní limuzíně Aurus, kterou Putin daroval Kimovi v únoru. Ruský vůdce mu při této návštěvě předal další vůz stejné značky a také čajovou soupravu a admirálskou dýku, píše stanice BBC. Od Kima na oplátku dostal převážně umělecká díla včetně busty zobrazující Putina. Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov je označil za "poměrně zručná".

První návštěva od pandemie

"Putin je prvním zahraničním státníkem, který navštívil Severní Koreu od otevření hranic po pandemii koronaviru, v tomto ohledu si tak dali záležet na tom, aby přivítání vypadalo skutečně velkolepě," říká Gardáš.

Podobná uvítání významných zahraničních návštěv jsou pro KLDR ale typická, dodává analytik. "Kim Čong-un a celá dynastie Kimů má až takovou mytickou nebo polobožskou auru." Reputace se pak podle Gardáše přelívá i na každého, koho Kim takhle pohostí. I Putin tak podle něj v zemi získal "mytickou auru".

Státem kontrolovaná Korejská ústřední televize ve čtvrtek vysílala záběry obou vůdců, jak si prohlížejí huňaté bílé psy, kteří postávali u nízkého plotu pokrytého růžemi. Také ty Putin dostal jako dárek, píše agentura Reuters. Pungsan je plemeno loveckých psů pocházející z oblasti na severu KLDR a od Kima je v roce 2018 obdržel například i jihokorejský prezident, když se vztahy obou zemí zlepšovaly.

Spojit se proti USA

Setkání, které opakovaně vychvalovaly ruské i severokorejské státní televize a tiskové agentury, mělo podle zahraničních médií vyslat do světa jasný signál. Na Putina je vydán mezinárodní zatykač, mnoho zemí s ním přerušilo kontakty a Západ na něj i ruský režim uvalil obrovské sankce. Stanice CNN v reakci na jeho cestu do KLDR píše, že navzdory tomu "nejenže není izolován, ale jeho podpora je v některých částech světa stále nadšeně vítána". Pro Severní Koreu jde o důležitého spojence.

Ani rétorika obou vůdců, ani takzvaná "dohoda o komplexním strategickém partnerství", kterou podepsali, nenechávali nikoho na pochybách, že zastřešujícím cílem je spojit se proti tomu, co Putin označil za "imperialistickou politiku Spojených států a jejich satelitů", dodává CNN.

Kim, který se před nynější návštěvou setkal s Putinem loni v září ve Vladivostoku během týdenní cesty do Ruska, je jedním z mála světových vůdců, kteří mu vyjádřili jednoznačnou podporu v jeho válce proti Ukrajině. Dodává mu i zbraně potřebné k vedení konfliktu.

"Velmi si vážíme vaší důsledné a neochvějné podpory ruské politiky, a to i v ukrajinském směru," citovala ruská státní tisková agentura RIA Putinova slova na úvod jednání s Kimem. Severokorejský lídr zase prohlásil, že vztahy obou zemí "vstupují do období nového rozkvětu", a Rusko označil za "nejupřímnějšího přítele Severní Koreje". Z KLDR se šéf Kremlu přesunul na státní návštěvu Vietnamu.

Video: "Kde jsou všichni lidé? Působí to děsivě." Lidé se pozastavují nad videem z Pchjongjangu (18. 6. 2024)

"Kde jsou všichni lidé? Působí to děsivě." Lidé se pozastavují nad videem z Pchjongjangu | Video: Telegram/Shot
 

Právě se děje

Další zprávy