Putin je na neformální návštěvě Slovinska. Zjišťuje možnosti ukončení sankcí

ČTK ČTK
30. 7. 2016 18:13
Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl na návštěvu do Slovinska. Šéf Kremlu bude na návštěvě testovat jednotu Evropské unie v otázce dalšího trvání sankcí uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu. Jeho pobyt ve Slovinsku provázejí přísná bezpečnostní opatření, s nimiž souvisejí i uzávěry na některých komunikacích. Od rána je kvůli jeho přejezdům průběžně uzavírána především dálnice A2 včetně tunelu Karavanky na slovinsko-rakouském pomezí. Na rakouských dálnicích se tvoří kolony.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Lublaň - Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl v sobotu do Slovinska a způsobil tím nemalé dopravní problémy rekreantům mířícím na dovolenou k Jadranu. I když je jeho návštěva označovaná jako neformální, místní opozice i západní pozorovatelé ji považují za další test šéfa Kremlu ohledně jednoty Evropské unie, pokud jde o sankce uvalené na Rusko kvůli anexi Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Putin zahájil návštěvu uctěním památky tří stovek ruských zajatců z první světové války, které před sto lety zavalila lavina, když budovali horskou silnici. V pravoslavném dřevěném kostele postaveném v průsmyku Vršič 1600 metrů nad mořem, kde se neštěstí odehrálo, se také setkal se svým hostitelem, prezidentem Borutem Pahorem.

S ním by měl podle médií hovořit ještě během večeře na zámku Brdo nedaleko města Kranj. Malé Slovinsko, z něhož pochází manželka amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa Melania, udržuje s Moskvou přes zmíněné obchodní sankce nadále přátelské vztahy. Rusko je největším obchodním partnerem této bývalé jugoslávské republiky mimo EU, ale kvůli sankcím jejich obchodní výměna klesla o 30 procent.

Neformální návštěva

Putinovu cestu Lublaň označuje za striktně neformální, nicméně slovinští činitelé uvedli, že se během ní bude hovořit o ekonomických a bilaterálních vztazích.

Putin má v sobotu ještě v plánu odhalit nový vojenský památník na centrálním hřbitově v Lublani.

Jeho pobyt ve Slovinsku provázejí přísná bezpečnostní opatření, s nimiž souvisejí i uzávěry na některých komunikacích. Od rána je kvůli jeho přejezdům průběžně uzavírána především dálnice A2 včetně tunelu Karavanky na slovinsko-rakouském pomezí. Na rakouských dálnicích se kvůli tomu vytvořily mnohakilometrové fronty aut.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy