Ruská tajná policie provedla razii v rádiu Echo Moskvy, šéfredaktor byl předvolán k výslechu

ČTK ČTK
5. 7. 2016 17:55
V kancelářích nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy zasahovala ruská tajná služba FSB. Razie byla v rámci vyšetřování jednoho opozičního činitele, který vyzval k nezávislosti Čečenska. FSB se zaměřila na elektronickou komunikaci mezi redakcí a opozičním analytikem Andrejem Piontkovským, který kritizoval v médiích politiku Moskvy v Čečenské republice, která je součástí Ruské federace. Šéfredaktora si předvolala k výslechu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská tajná služba FSB v úterý provedla razii v kancelářích nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy v rámci vyšetřování jednoho opozičního činitele, který vyzval k nezávislosti Čečenska. Oznámil to šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venediktov na internetové sociální síti.

FSB se zaměřila na elektronickou komunikaci mezi redakcí a opozičním analytikem Andrejem Piontkovským, který kritizoval v médiích politiku Moskvy v Čečenské republice, která je součástí Ruské federace. Šéfredaktora si předvolala k výslechu.

Echo Moskvy zveřejnilo v lednu článek 74letého Piontkovského pod názvem Časovaná bomba, ve kterém kritizoval situaci v Čečensku pod krutovládou jejího vůdce Ramzana Kadyrova. Tohoto chráněnce ruského prezidenta Vladimira Putina označil za vraha liberální opozice. Zároveň vyzval ruskou vládu, aby dala Čečensku nezávislost.

Ruský generální prokurátor na základě toho dal podnět k vyšetřování "veřejné výzvy k porušení územní celistvosti Ruské federace".

FSB ve svém úterním prohlášení potvrdila, že razie v rozhlasové stanici se týká tohoto článku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy