Putin: Americká obvinění vůči Damašku jsou nesmysl

ČTK ČTK
31. 8. 2013 14:09
Ruský prezident zpochybnil tvrzení USA, že za chemickým útokem v Sýrii stojí vláda.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu označil obvinění Damašku z užití chemických zbraní za "nehorázný nesmysl".

Požádal, aby USA předložily důkazy pro svá tvrzení v Radě bezpečnosti OSN, jinak americké stanovisko neobstojí.

Moskva podle prohlášení ruské diplomacie by jakoukoliv americkou vojenskou akci proti Sýrii s pominutím Rady bezpečnosti OSN považovala za "akt agrese".

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek prohlásil, že USA jsou si na základě informací, které získaly tajné služby, jisté, že syrský režim podnikl 21. srpna u Damašku chemický útok.

Viníci musejí být podle amerického ministra potrestáni. Rakety se zatím neidentifikovanou nervovou látkou byly vypáleny z míst kontrolovaných Asadovým režimem, řekl Kerry.

O tom, že odpovědnost za útok z minulého týdne nese Asadův režim, nepochybuje ani Francie.

Jde o provokaci, míní Putin

"Za situace, kdy syrská armáda (vládní vojska) je v ofenzivě, je nehoráznou hloupostí hovořit o tom, že syrská vláda použila chemické zbraně," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Připomněl, že právě Damašek žádal mezinárodní společenství prověřit případy, kdy chemické zbraně použili povstalci, ale to se bohužel nestalo. Teď jsou vládní vojska dokonce v ofenzivě.

"Proto jsem přesvědčen, že nejde o nic více než o provokaci ze strany těch, kdo chtějí zatáhnout do syrského konfliktu další země a získat podporu od nejsilnějších účastníků mezinárodního života, především USA," řekl Putin.

Téma pro summit G20

Vybídl amerického prezidenta Baracka Obamu, aby jako nositel Nobelovy ceny za mír pomyslel na příští oběti případné intervence v Sýrii. Hlasování britského parlamentu proti zásahu v Sýrii podle Putina vypovídá o tom, že mezi západními politiky jsou tací, kteří se řídí zdravým rozumem.

Ruský prezident navrhl, aby se o situaci v Sýrii hovořilo na summitu G20, který se uskuteční koncem příštího týdne v Petrohradu.

Inspektoři odešli

Zemi v sobotu opustil inspekční tým OSN, který sbíral vzorky půdy v okolí útoky i tělní tekutiny obětí útoky. Již během dne by mohli předat předběžnou zprávu generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi. Samotné testování ale může trvat až dva týdny.

Ruská média předpokládají, že odjezd inspektorů OSN ze Sýrie dnes časně ráno zvyšuje pravděpodobnost americké vojenské operace proti režimu Bašára Asada.

Obama dříve potvrdil, že zvažuje "omezenou akci a širokou škálu možností". Konečné rozhodnutí k zásahu vůči syrskému režimu však ještě nepřijal.

 

Právě se děje

Další zprávy