Chávez přijel za přáteli do Evropy. Kupovat zbraně

lem
28. 6. 2007 11:10
Rusko zřejmě znovu poruší zbrojní embargo USA
"Naše země musejí držet pospolu," prohlašuje Chávez.
"Naše země musejí držet pospolu," prohlašuje Chávez. | Foto: Reuters

Moskva/Minsk - Venezuelský prezident Hugo Chávez zamířil podruhé během posledního roku do Evropy na návštěvu "spřátelených zemí". V Moskvě chce jednat o nákupu zbraní, v Minsku pak o hrozbě amerického imperialismu.

Loni v červenci přitom se svými spojenci v Rusku dojednal dohodu o nákupu zbraní za více než tři miliardy dolarů.

Po letadlech chce Chávez ponorky

Kromě vojenských letadel, vrtulníků a raket země-vzduch dnes Chávez hodlá požádat ruského prezidenta Vladimira Putina ještě o pět až devět ponorek. Venezuela by se tak mohla rázem pyšnit nejsilnější ponorkovou flotilou v Latinské Americe.

To, že Rusko tímto krokem opět poruší zbrojní embargo, které na Venezuelu uvalily Spojené státy, nechává všechny zúčastněné chladnými.

Washington se naopak bojí, že by moderní zbraně Chávezovi mohli dopomoct ke sjednocení levicové Jižní Ameriky a tím celou oblast destabilizovat.

Spolu proti Spojeným státům

Taktické střely země-vzduch s krátkým doletem TOR-M1, které Rusko prodalo Venezuele loni, nabídl Kreml také Íránu, což je po Bělorusku další ze zemí, kam Chávez zavítá.

"Naše země musejí držet pospolu," prohlašuje prezident Venezuely, jehož největším přítelem i nadále zůstává kubánský vůdce Fidel Castro.

A je vidět, že své spojence si jihoamerický vůdce vybírá pečlivě. 

Poslední evropský diktátor čeká na příjezd Cháveze.
Poslední evropský diktátor čeká na příjezd Cháveze. | Foto: Reuters

S posledním evropským diktátorem Alexandrem Lukašenkem bude znovu mluvit o loni vytvořené "ose dobra".

ČTĚTE VÍCE: Chávéz s Lukašenkem utvořili "osu dobra"

Ta je reakcí na americkou "osu zla" -  seznam států, které představují pro USA hrozbu a mezi kterými je například Severní Korea, Írán či Irák před rokem 2003. 

Írán je přitom další z venezuelských strategických partnerů, který podle Chavéze budí respekt svým jaderným programem a vzdorem proti americké vládě. 

Na trase jeho šestidenní cesty tak chybí pouze Čína, největší trh pro venezuelskou ropu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy