Berlín - Situace kolem obžalovaného katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, který byl v neděli zadržen v Německu, podle spolkové vlády nezatěžuje vztahy se Španělskem. Rozhodnout o případném vydání pětapadesátiletého politika musí německá justice.
Okresní soud v severoněmeckém Neumünteru v pondělí oznámil, že Puigdemont zůstane do rozhodnutí soudu vyšší instance o případné extradici ve vazbě. Podle německých médií justice tento týden pravděpodobně o vydání katalánského politika ještě nerozhodne.
"Ne," odpověděl mluvčí vlády Steffen Seibert stroze na dotaz, jestli případ nezatěžuje vzájemné vztahy se Španělskem, kde v neděli kvůli zadržení Puigdemonta demonstrovaly desetitisíce Katalánců.
Věc je v rukou justice
Seibert zdůraznil, že nyní je celá záležitost v rukou justice nejsevernější spolkové země Šlesvicka-Holštýnska, kde byl Puigdemont zadržen. "Španělsko je demokratický právní stát a přesvědčením německé vlády zůstává, že katalánský konflikt musí být vyřešen v rámci španělského právního a ústavního pořádku," nechal se také slyšet.
Mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth zase uvedl, že i Puigdemont má možnost ve spolkové republice požádat o azyl. Informaci o tom, že by tak učinil, ale nemá.
Puigdemont, který usiloval o nezávislost Katalánska, ve Španělsku čelí obžalobě ze vzpoury. Takový trestný čin sice německý právní řád nezná, podle zdejšího ministerstva spravedlnosti to ale neznamená, že by Puigdemont nemohl být vydán. Zásadní totiž není pojmenování trestného činu, ale jeho obsah. K vydání katalánského politika by tak zřejmě mohla stačit podobnost španělského trestného činu vzpoury s německým trestným činem velezrady.
"Vypadá klidně a vyrovnaně"
Soud v pondělí musel nejprve přezkoumat Puigdemontovu totožnost a dále bude řešit také to, jestli politik bude muset do vydávací vazby. O případném vydání do Španělska ale zřejmě justice ve Šlesvicku-Holštýnsku tento týden nerozhodne. Zároveň by její rozhodování nemělo překročit obvyklou lhůtu 60 dní.
Okresní soud v Neumünsteru mezitím potvrdil, že bývalý katalánský zatím zůstane ve vazbě. "Vypadal klidně a vyrovnaně," řekl novinářům vrchní státní zástupce Georg Güntge na dotaz, jak Puigdemont před soudem působil.
S tím, že by Puigdemont mohl dočasně skončit v německé vazbě, počítal jako s jednou z variant jeho právník Jaume Alonso-Cuevillas. Řekl to katalánské televizi TV3 s tím, že chce prověřit všechny možnosti.
Někdejší katalánský premiér byl v Německu zadržen v neděli, když autem cestoval z Finska do Belgie, kde žije v exilu. Na návštěvě Finska byl vůdce katalánských separatistů od čtvrtka kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. V severoevropské zemi jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která ho spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury.
Belgie o zatčení exministrů nežádá
Belgická prokuratura o zatčení tří katalánských exministrů, kteří pobývají v Belgii a na něž v pátek vydal španělský soudce eurozatykač kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska, nežádá. Informoval o tom dnes deník El País.
Belgická prokuratura se neobává, že by exministři Meritxell Serretová, Toni Comín a Lluís Puig uprchli a nedostavili se k případnému výslechu. Zatím ale předvoláni nebyli, protože jejich advokáti spolupracují s místní justicí. Tamní prokuratura také požádala o více informací k eurozatykači.
Všichni tři politici byli členy katalánské vlády Carlese Puigdemonta do loňského října, než ji Madrid kvůli jejím snahám o nezávislost Katalánska sesadil. Minulý týden vůči nim vznesl španělský soudce obžalobu, v případě Comína a Puigdemonta ze vzpoury a zpronevěry, v případě Serretové a Puige jen ze zpronevěry. Té se měli členové bývalé katalánské vlády dopustit tím, že ze státních peněz uspořádali referendum o nezávislosti Katalánska. Takové hlasování podle Madridu odporuje španělské ústavě.