Ptačí chřipka šíří strach. A nové zprávy

vid, Reuters, ČTK
10. 1. 2006 20:42
Ankara/ Tokio/ Trinidad/ Peking - K dalším případům ptačí chřipky v Turecku přibyly informace o nákaze v turistické oblasti. Uvnitř ANKETA

Oficiální místa uklidňují narůstající nervozitu obyvatel, zároveň však posilují preventivní opatření.

Ptačí chřipka se už přenesla na lidi i ve středu Turecka a v Istanbulu. U všech probíhají testy, které mají potvrdit nebo vyvrátit přítomnost smrtelného viru H5N1. Že je vše pod kontrolou, dnes prohlásil i turecký premiér Tayyip Erdogan.

Večer dorazila zpráva, že obavy z možné nákazy už dorazily i z jihovýchodního pobřeží Turecka a z turistického střediska Kusadasi (česky ptačí ostrov) v Egejském moři. Do nemocnice tu podle agentury Anadolu byly s příznaky infekce převezeny matka a její děti. Nemoc zatím nebyla potvrzena.

Vedoucí týmu Světové zdravotnické organizace v Turecku Guenael Rodier, nicméně dnes pro agenturu Reuters uvedl: "Mám pocit, že to, co se odehrává v Turecku, se dá poměrně lehce zvládnout."

Mezi lidmi se nešíří

WHO také oznámila, že podle jejích zjištění pochází nákaza u lidí téměř jistě z drůbeže. Největší hrozbou ptačí chřipky totiž je, že by se mohla šířit ze člověk a na člověka.

Mluvčí organizace Maria Chengová připomíná, že důležitá jsou ochranná opatření: "V případech úmrtí lidí jde stále o případy, kdy přímo konzumovali maso z infikované drůbeže."

Možní nakažení v Japonsku

Zatímco úřady se snaží bojovat s ptačí chřipkou v Turecku, strach z choroby se zatím šíří po světě. Japonská agentura Kjódó oznámila přenos slabšího viru ptačí chřipky na lidi v prefekturách Ibaraki a Saitama, kde vloni zlikvidovali asi 2 miliony kuřat kvůli nákaze virem slabšího kmene H5N2.

Nakaženo mohlo být podle informací agentury 77 pracovníků drůbežích farem. Jde však o méně nebezpečnou formu než H5N1, který v jihovýchodní Asii zabil 70 lidí a první oběti si v minulém týdnu vybral i v Turecku.

Japonské ministerstvo zdravotnictví ale uklidnilo, že u osmdesátky lidí s pouze objevily protilátky proti H5N2 a nikdo nejeví příznaky onemocnění. Navíc nehrozí rozšíření mezi obyvatele.

Turecké úřady nařizují likvidaci všech podezřelých zvířat
Turecké úřady nařizují likvidaci všech podezřelých zvířat | Foto: Reuters

Mrtvá kuřata na Trinidadu

Veterináři také zjišťují skon dvou tisícovek kuřat z několika farem na východě středoamerického ostrova Trinidad. Agenturu AP o tom informoval farmář, který chtěl zůstat kvůli obavám o ztrátu zakázek v anonymitě.

"Nechci plašit obyvatelstvo. Příčinu úmrtí kuřat ukáže okamžité vyšetřování, ale nemyslím, že by to byla ptačí chřipka," prohlásil ministr zdravotnictví Trinidadu a Tobaga John Rahael.

V Číně bojuje o život chlapec

Agentura Nová Čína ve svém posledním sdělení uvedla, že výhled ohledně nákazy pro Čínu není optimistický, a pokud se objeví více ohnisek ptačí chřipky, vzroste i počet případů přenosu na člověka.

#reklama

V Číně zemřeli v posledních třech měsících na ptačí chřipku tři lidé. Poslední případ nákazy, šestiletý chlapec z provincie Chu-nan, nyní bojuje v nemocnici o život.

Zpřísnění preventivních opatření proti ptačí chřipce nařídil dnes vládě ruský prezident Vladimir Putin. Německo zatím zpřísňuje celní kontroly na hranicích.

 

Právě se děje

Další zprávy