Haag - Doma v Libérii nemilosrdně likvidoval oponenty. Krev na rukou má i kvůli podpoře povstalců v sousedním Sierra Leone, kde jeho pomoc v důsledku vedla ke smrti desítek tisíc lidí. A to vše výměnou za diamanty.
Za "nejohavnější zločiny v historii lidstva" má někdejší liberijský prezident Charles Taylor strávit příštích 50 let ve vězení, rozhodl Mezinárodní trestní tribunál v Haagu.
Taylor se tak stal první bývalou hlavou státu od poválečného Norimberského procesu, kterou odsoudil mezinárodní tribunál.
Haag čtyřiašedesátiletého politika už koncem dubna uznal vinným, ve středu pouze oznámil a zdůvodnil výši trestu.
Žádná lítost, žádné emoce
Podle nich nicméně nebyly důvodem k mírnějšímu trestu věk ani problémy se srdcem. "Bude mít nadále přístup k lékařské péči," četl z odůvodnění rozsudku soudce Richard Lussick.
"Jeho činy měly za následek, že byly zmařeny či zničeny životy mnoha nevinných obyvatel Sierra Leone," zdůraznil Lussick.
Obžaloba žádala 80 let žaláře, což soudci ale nakonec označili za přehnané, jelikož exprezident zločiny nevykonával, ale napomáhal k nim. Zároveň ale upozornili, že Taylor svého konání veřejně nikdy nelitoval.
Ani během čtení rozsudku neprojevoval žádné emoce, pouze seděl a naslouchal. Trest by si měl odpykat v britském vězení, nicméně se dá očekávat, že se obhajoba odvolá, což by mu o několik měsíců mohlo prodloužit pobyt v Haagu.
"Strýček krvavých diamantů"
Soudci v rozsudku poměrně detailně rozebírali zvěrstva, jež páchali - Taylorem velkoryse podporovaní - povstalci ze sierraleonské Jednotné revoluční fronty (RUF).
Ti se neštítili nasazovat do bojů zdrogované dětské vojáky či utínat lidem končetiny. I proto zločiny označili za "nejohavnější v historii lidstva". Taylorův podíl je podle tribunálu o to závažnější, že jeho akce - coby prezidenta Libérie - jen prodlužovaly utrpení lidí v Sierra Leone.
Sám exprezident, jemuž se mimo jiné přezdívalo "strýček Charles" či "strýček krvavých diamantů", jakoukoliv vinu od počátku popírá a označuje se za "oběť politických intrik Západu", které zinscenovaly Spojené státy.
"Svědci byli podplaceni, přinuceni (k výpovědím) a v mnoha případech i zastrašováni," hřímal před dvěma týdny, kdy dostal prostor k vyjádření.