První muž Číny v USA: Amerika získala obří kontrakty

Václav Viták
19. 1. 2011 20:50
USA a Čína uzavřely dohody o nákupu amerických výrobků v hodnotě 45 miliard dolarů
Demonstranti před Bílým domem žádali demokratizaci Číny.
Demonstranti před Bílým domem žádali demokratizaci Číny. | Foto: Reuters

Washington - Návštěva čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa začala pro USA slibně. Washington ve středu uzavřel s Pekingem kontrakty v hodnotě 45 miliard dolarů.

Podle agentury Reuters Čína například koupí od firmy Boeing 200 civilních dopravních letounů za 19 miliard dolarů. Velké zakázky získaly také další americké firmy, například Honeywell, Caterpillar a Westinghouse.

Očekává se, že další kontrakty budou následovat. Reuters uvedl, že tyto informace sdělil pod podmínkou anonymity zdroj z okruhu osob účastnících se vyjednávání.

Především snížit deficit

Obchodní výměna mezi USA a Čínou dosáhla v loňském roce výše přes 400 miliard dolarů. Na Čínu však připadá z této sumy 344 miliard. Uvedené kontrakty mají snížit tento deficit a posílit pozici Spojených stahů ve vzájemných obchodních vztazích.

Do USA se z Číny (na snímku kontejnerový přístav v Šanghaji) valí levné zboží
Do USA se z Číny (na snímku kontejnerový přístav v Šanghaji) valí levné zboží | Foto: Reuters

Cílem je samozřejmě také předstihnout v této oblasti konkurenční evropské konsorcium Airbus. Čínský prezident loni v listopadu pří návštěvě Francie podepsal smlouvy na nákup letounů této firmy v hodnotě 10 miliard eur (14 mld. amerických dolarů).

USA budou také tlačit na Čínu, aby zvýšila import amerických zemědělských produktů. Peking v současnosti disponuje největšími valutovými rezervami na světě, odhadovaných na 2 až 2,85 bilionu dolarů.

Je hlavním americkým věřitelem, protože nakoupil ze všech zahraničních investorů největší množství amerických státních obligací.

O růstu hospodářského významu asijského obra svědčí podle listu The Wall Street Journal také skutečnost, že se nyní ve světě učí asi 100 milionů lidí některý z hlavních čínských dialektů.

Čínu také netíží na rozdíl od USA břemeno výdajů na zahraniční války v Afghánistánu a v Iráku. Deník The Guardian v této souvislosti uvádí, že to významně zvyšuje její vliv, především v rozvojovém světě.

Podle Obamy existují problémy, při jejichž řešení si obě země nevystačí s vlastními silami a budou spolupracovat. Příkladem může být například společný postup při vzniku nedávných sankcí proti íránskému režimu kvůli jeho jadernému programu, který Spojené státy dlouhodobě znepokojuje.

"V jiných oblastech budeme soutěžit. Bude to zdravá konkurence, která bude obě země nutit k inovacím a větší konkurenceschopnosti. Takto si představuji vztah Spojených států a Číny v 21. století a je to také vztah, ve kterém jsme pokročili dnes," řekl americký prezident.

Hlavně neopakovat Bushovy chyby

V úterý po příletu čínského prezidenta demonstrovaly před Bílým domem stovky lidí proti jeho návštěvě. Požadovali na šéfovi Bílého domu, aby vyzval k propuštění vězněného laureáta Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa a "pokáral" Čínu za porušování lidských práv.

Stanice BBC v této souvislosti uvedla, že Čína cenzurovala záběry západních televizních stanic z prvního dne Chuovy návštěvy USA. Sekvence se záběry demonstrantů byly rušeny.

Pro Obamovu administrativu jsou tyto záležitosti velmi citlivé, neboť by mohly pokazit vzájemné vztahy, jak se stalo v roce 2006. Tehdejší prezident USA George Bush mladší Chu Ťin-tchaa urazil.

Přivítal ho sice se všemi poctami, ale dovolil, aby uvítací ceremoniál pokazila žena demonstrující proti způsobu, jakým zachází Čína se zakázaným náboženským hnutím Fa-lun Kung.

Uvítací ceremoniál na Jižním trávníku v Bílém domě.
Uvítací ceremoniál na Jižním trávníku v Bílém domě. | Foto: Reuters

Bush, osobní přítel dalajlámy, duchovního vůdce Tibetu, si byl vědom antičínského sentimentu u amerických voličů a chtěl jim dát najevo, že druhé straně nepoklonkuje.

Chua pozval jen na pracovní oběd do Bílého domu, státní banket při příležitosti jeho návštěvy ale neuspořádal. Čínský prezident mu to nikdy nezapomněl.

Američané chtějí od Obamy ráznější přístup

Současný šéf Bílého domu je ve složité situaci. Nesmí Chua urazit, byl ale často kritizován za "podlézání" Pekingu.

To souvisí především s jeho cestou do Číny v roce 2009, kdy mu čínské vedení dalo najevo, že nehodlá poslušně plnit představy Washingtonu o vzájemné spolupráci.

První Obamova vyjádření byla ale samozřejmě opatrná. Při uvítacím proslovu řekl: "Tato návštěva nabízí mimořádnou šanci demonstrovat, že obě strany mimořádně závisí na úspěchu té druhé."

Chu Ťin-tchao kontroval opatrným prohlášením, že přijel do Spojených států "posílit vzájemnou důvěru". Čína a Spojené státy by však měly respektovat, jakou cestu rozvoje zvolí druhá strana, i to, co určuje její zájmy."

Obamu a Chua čekají ve středu večer velmi těžká jednání. Na stůl přijdou všechny kontroverzní body, které kalí vzájemné vztahy, spory v měnové a obchodní oblasti počínaje a bezpečnostními záležitostmi konče.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová již před příletem čínského prezidenta prohlásila, že obě země "se ocitly na kritické křižovatce".

 

Právě se děje

Další zprávy