Pentagon varuje před dopady čínského zbrojení na region

Pavel Vondra, Roman Gazdík
26. 3. 2009 12:48
Sebevědomý Peking údajně může být v pokušení jednostranně překreslit sporné hranice
Olympiádu budou chránit zvláštní paravojenské jednotky.
Olympiádu budou chránit zvláštní paravojenské jednotky. | Foto: Reuters

Washington/Peking - Mohutné investice do čínské armády hrozí zvrátit rovnováhu sil v regionu a mohou podnítit Peking, aby se pokusil zabrat sporná území u svých hranic. Tvrdí to zpráva Pentagonu, ze které citovaly zahraniční agentury.

Čína se proti tomuto nařčení okamžitě ohradila.

"Tato zpráva vydaná americkou stranou pokračuje v přehánění údajné hrozby přestavované čínskou armádou," citovala agentura AFP mluvčího čínského ministerstva zahraničí Čchina Kanga, který vyzval Spojené státy, aby s vydáváním takových zpráv přestaly, a "zabránily tak dalšímu zhoršení oboustranných vojenských vztahů."

Expandující armáda

Ty v poslední době procházejí těžkým obdobím. Peking vojenské rozhovory na pět měsíců pozastavil kvůli prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu a obnovil je teprve před měsícem.

Už týden nato se ale obě armády opět dostaly do sporu - tentokrát kvůli průzkumné misi americké vojenské lodi v blízkosti čínských břehů.

Pentagon nyní odhaduje, že Peking ročně vynakládá na své ozbrojené síly 105 až 150 miliard dolarů (2 až 3 biliony korun), tedy dvojnásobek toho, co dával před deseti lety.

"Rychlost a rozsah vojenské transformace Číny v posledních letech vzrostly," stojí podle agentury AP ve zprávě, která si všímá nákupu moderních zbraní zahraniční výroby, investic do nových vojenských technologií a dalekosáhlých armádních reforem.

Také upozorňuje na "rozvratné vojenské technologie", například rušičky satelitního signálu a sestřelení vlastního satelitu před dvěma lety.

Tchaj-pej a Peking

Foto: Aktuálně.cz

Peking nyní údajně transformuje své síly v armádu schopnou vítězit v krátkých válkách proti technologicky sofistikovaným oponentům.

Za nejpravděpodobnější oblast konfliktu považuje Pentagon Tchaj-wanskou úžinu.

Vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínou jsou sice nyní na nejlepší úrovni od té doby, co se čínští nacionalisté na konci čtyřicátých let po prohraném souboji s komunisty stáhli z pevniny a vytvořili z ostrova de facto nezávislý stát.

Zpráva však hovoří o tom, že Peking může své nové vojenské schopnosti využít, aby tlačil ostrovní politiky ke sjednocení.

Obavy má i Manila

Čínská armáda investuje do moderních technologií
Čínská armáda investuje do moderních technologií | Foto: Reuters

Neklid z možného překreslování hranic v regionu pod čínskou režií sdílejí s Američany a Tchajwanci ještě přinejmenším Filipínci.

Tamní Kongres tento měsíc přijal nový zákon o státní hranici, v němž do výčtu teritorií pod správou Manily zahrnul i část Spratlyových ostrovů, na Filipínech nazývaných Kalayyan (Svoboda).

Na celé, prakticky neobydlené, souostroví ležící v Jihočínském moři, kde se mají nacházet bohatá naleziště ropy, si přitom činí nárok i Peking, který ostrovům říká Nan-ša čchün-tao (Ostrovy jižních písků) a který jednostranný krok filipínské strany obratem odsoudil.

Na ostrovy či okolní vody si činí nárok také Brunej, Vietnam a Malajsie.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy