Malý karibský ostrov Dominika bude mít první mořskou rezervaci na světě na ochranu jednoho z největších žijících živočichů, vorvaně obrovského. Informoval o tom zpravodajský server BBC s odvoláním na prohlášení premiéra.
Předseda dominické vlády Roosevelt Skerrit oznámil, že v oblasti o rozloze téměř 800 kilometrů čtverečních na západ od ostrova, který patří do souostroví Malých Antil, bude zakázán komerční rybolov a plavba velkých lodí. Vytyčená zóna je klíčovým rajonem těchto ohrožených savců, kteří zde kojí a krmí své mladé.
"Přibližně 200 vorvaňů obrovských, kteří považují naše moře za svůj domov, je váženými občany Dominiky," prohlásil Skerrit. "Jejich předkové pravděpodobně ostrov obývali ještě před příchodem lidí. Chceme zajistit, aby těmto majestátním a vysoce inteligentním zvířatům nikdo neublížil, a nadále udržovat naše vodstva a klima ve zdravém stavu," dodal premiér.
Vorvaň má největší a nejtěžší mozek mezi všemi žijícími tvory na planetě a obvykle dorůstá délky až 15 metrů. Patří mezi geograficky nejrozšířenější druhy mořských savců, vyskytuje se v hlubokých vodách Arktidy i Antarktidy i kolem rovníku. Avšak moře u břehů Dominiky je jedním z mála míst, kde lze tento druh potkat v průběhu celého roku. Odhaduje se, že v blízkosti ostrova žije bezmála 500 kusů, a na rozdíl od vorvaňů žijících jinde ve světě nevyplouvají velryby z východního Karibiku příliš daleko.
V nové rezervaci nebude povolen komerční rybolov, bude však umožněno drobné rybaření do té míry, pokud bude udržitelné a nebude vorvaně ohrožovat. Turisté si budou moci tyto tvory prohlížet z člunů, a dokonce si s nimi zaplavat, ale podle nových předpisů bude omezen počet návštěvníků rezervace. Velké lodě budou muset plout po přesně vytyčených oceánských trasách, aby savce nerušily.