Po třech letech: První lidé se vrátí domů k Fukušimě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2014 15:05
Po katastrofě v jaderné elektrárně muselo opustit domovy na 100 000 Japonců
Fukušima stále hrozí, úřady přesto povolí lidem návrat.
Fukušima stále hrozí, úřady přesto povolí lidem návrat. | Foto: Reuters

Tokio - První stovky šťastlivců dostanou začátkem dubna povolení vrátit se po letech nedobrovolného azylu domů.

Řeč je o 350 obyvatelích japonského města Tamura nedaleko jaderné elektrárny Fukušima, kterou 11. března 2011 poničilo zemětřesení a následné vlny tsunami.

Během příštích dvou let by je mělo následovat až 30 000 lidí, kteří byli preventivně vystěhováni z ochranné zóny kolem elektrárny, napsala agentura AFP.

Úřady po katastrofě, během níž se roztavila jádra tří reaktorů, uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny. Chtěly tak občany uchránit před škodlivými dopady uniklé radiace.

Evakuováno bylo 100 000 lidí, kteří se doposud nemohli vrátit do svých domovů a žijí buď v provizorních ubytovacích zařízeních, nebo se přestěhovali do jiných částí Japonska.

Lidé mají na výběr

Jako první budou moci 1. dubna přijít zpět obyvatelé Tamury. Až bude evakuační nařízení zrušeno, lidé si podle úřadů budou moci sami vybrat, jestli se vrátí domů, nebo ne.

Ti, kteří se vrátí, budou dál dostávat odškodné za ztrátu majetku a zaměstnání, odebrán jim bude pouze měsíční příspěvek 100 000 jenů (necelých 20 000 Kč) za emocionální stres, napsala agentura AFP.

Ministr obchodu a průmyslu Kazujoši Akaba na setkání s asi stovkou obyvatel oblasti v neděli řekl, že dekontaminační práce snížily úroveň radiace na bezpečnou úroveň, což je podle vládního nařízení maximálně 20 milisievertů za rok, a že se dokončily práce na obnově infrastruktury.

"Vláda nemá právo dále zdržovat obnovu vašich životů," prohlásil.

Rekonstrukce už probíhá

Někteří evakuovaní se od dubna 2012 mohou opakovaně vracet na své pozemky, aby rekonstruovali své domy, jsou však pečlivě sledováni a nemají povolení zůstat přes noc.

Ohledně trvalého návratu mnozí obyvatelé váhají kvůli častým technickým problémům odstavené elektrárny i rizikům, která může představovat i nízký stupeň radiace.

Studie v uznávaném časopise US Proceedings of the National Academy of Sciences uvádí, že děti žijící v oblasti postižené katastrofou budou čelit většímu nebezpečí rakoviny.

Podle studie bude pro dívky ve věku jednoho roku toto riziko zhruba o jedno procento vyšší, než je průměrné 32procentní riziko, a pro chlapce o 0,71 procenta vyšší.

 

Právě se děje

Další zprávy