První guantánamský vězeň přijel do USA, aby byl souzen

Roman Gazdík
10. 6. 2009 0:01
Ahmed Ghailání se zodpovídá z podílu na atentátech v Keni a Tanzanii v roce 1998

New York - Tanzanský občan Ahmed Chalfán Ghailání obviněný z členství v Al-Káidě a spoluúčasti na pumových útocích proti ambasádám USA v Keni a Tanzanii v srpnu 1998, při kterých zemřelo 224 lidí, byl v úterý převezen z věznice v Guantánamu na půdu Spojených států.

V úterý poprvé předstoupil před newyorský soud a prohlásil, že se necítí vinen ve smyslu obžaloby. Přelíčení bude pokračovat 16.června.

Jeho případ je ostře sledovaný, jelikož jde o vůbec prvního guantánamského vězně, který bude souzen civilní americkou justicí, a nikoliv kontroverzními guantánamskými vojenskými komisemi, které podle aktivistů nezajišťují dostatečná práva obžalovaným.

Obamova administrativa i lidskoprávní organizace nyní doufají, že Ghailáního proces prokáže schopnost amerických soudů si s obžalovanými z mezinárodního terorismu poradit.

224 mrtvých

"Ministerstvo spravedlnosti má za sebou dlouhou historii bezpečného zadržování a úspěšných žalob proti podezřelým z terorismu za pomoci trestněprávního justičního systému," stojí v prohlášení ministra spravedlnosti USA Erica Holdera. "A této zkušenosti při hledání spravedlnosti v tomto případě využijeme."

Ghailání je prvním guantánamským vězněm souzeným na půdě USA
Ghailání je prvním guantánamským vězněm souzeným na půdě USA | Foto: Reuters

Ghailání, kterému je podle různých zdrojů 35 nebo 39 let, je obviněn z podílu na konspiraci Al-Káidy s cílem "zabíjet, vyhazovat do vzduchu a mrzačit občany USA kdekoliv ve světě" a celkem z 286 přečinů, mezi nimi i z vražd 224 lidí zabitých při bombových útocích na americké ambasády v Keni a Tanzanii v roce 1998.

Při jednání za zavřenými dveřmi v březnu 2007 na Guantánamu Ghailání přiznal, že "koupil TNT použité při útoku (pouze při jednom z nich - v tanzanském Dar es Salaamu, kde při výbuchu zemřelo 11 lidí - pozn. red.), koupil mobilní telefon použitý jinou osobou, která se zúčastnila útoku, a byl přítomen, když třetí osoba zakoupila dodávku použitou při útoku."

Přiznal také, že po bombových útocích navštívil tábor Al-Káidy v Afghánistánu. Odmítl však, že by byl členem této organizace, a prohlásil, že nevěděl, k čemu bude TNT, které naložil do auta, použito. Za svou účast na útocích se Američanům omluvil.

Po osmi letech u stejného soudu

Ghailání byl zadržen v červenci roku 2004 v Pákistánu a byl jedním z údajných čtrnácti "vysoce postavených operativců Al-Káidy", které Bushova administrativa převezla z tajných věznic CIA na Guantánamo v září 2006.

Po čtyřech letech na Guantánamu jde Ghailání k civilnímu soudu
Po čtyřech letech na Guantánamu jde Ghailání k civilnímu soudu | Foto: Reuters

Jeho případ je zajímavý ještě v jednom bodě. Obvinění od federálního soudu proti němu pocházejí už z roku 1998 a další čtyři jeho bývalí spolupracovníci, kteří se podíleli na útocích z roku 1998, byli newyorským soudem posláni na celý život do vězení jen několik týdnů po jedenáctém září.

Trest si odpykávají na půdě věznice s maximální ostrahou (takzvaný Supermax) ve Florence v Coloradu. Ghailání strávil pět let na Guantánamu, aby se nakonec dostal před stejný soud.

 

Právě se děje

Další zprávy