Průzkum: Izraelci jednoznačně podporují válku v Pásmu Gazy

ČTK ČTK
30. 7. 2014 22:30
Za širokou podporou pokračování bojů je zřejmě nová hrozba, kterou představují tunely Hamasu, určené k únosům a útokům na Izraelce.
"Je to tvrdá válka, ale je nezbytná," říká ministryně spravedlnosti Cipi Livniová, která patří k umírněným členům izraelské vlády.
"Je to tvrdá válka, ale je nezbytná," říká ministryně spravedlnosti Cipi Livniová, která patří k umírněným členům izraelské vlády. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jeruzalém - Izraelská vláda má pro boj proti radikálnímu palestinskému Hamasu v Pásmu Gazy velkou podporu veřejnosti. Podle čerstvých průzkumů je proti předčasnému ukončení bojů příměřím 86 procent Izraelců. Konflikt má na palestinské straně přes 1300 obětí a na izraelské 59.

Izraelský ústav Democracy Institute ve svém průzkumu, o němž informovala agentura AP, zjistil, že 95 procent židovských občanů považuje operaci v Pásmu za oprávněnou. Jenom necelá čtyři procenta lidí jsou toho názoru, že Izrael používá nepřiměřenou sílu.

Mina Zemachová, která patří k renomovaným organizátorkám průzkumů, zjistila na svém vzorku rovněž izraelských Židů, že 86 procent z nich válku podporuje. 57 procent dotázaných chce, aby Izrael v boji pokračoval do zničení všech tunelů Hamasu a jeho raketové palebné síly. 18 procent lidí je toho názoru, že by se mělo bojovat do zničení Hamasu a 23 procent navrhuje, aby Izrael Pásmo znovu obsadil. Své vojáky a osadníky odtud stáhl před devíti lety.

Izraelský historik Tom Segev řekl, že izraelská společnost je v normálních podmínkách názorově roztříštěná, avšak za války se tradičně sjednotí.

AP připomíná, že izraelští novináři do Pásma nesmějí, protože Izrael chce vyloučit možnost jejich únosu. V Pásmu působí zahraniční novináři, kteří informují podrobně i o palestinských obětech, v Izraeli je tato stránka konfliktu méně zvýrazněna.

AP soudí, že za širokou podporou pro pokračování bojů je zřejmě nová hrozba, kterou představují tunely Hamasu. Armáda našla přes 30 hlubokých podzemních chodech, z nichž některé ústily v Izraeli a byly určeny k únosům a útokům na Izraelce.

Izraelská levice sice s válkou nesouhlasí, ale účastníci jejích protestních akcí v Tel Avivu jsou vždy zasypáni kritikou a také radami, aby odešli do Gazy. Izraelské sdělovací prostředky odmítly odvysílat upoutávku skupiny ochránců lidských práv Betselem, která chtěla zveřejnit jména zabitých palestinských žen a dětí. "Doporučuji jim, aby odjeli žít do Gazy. Jestli je tam zabijí, slibujeme, že přečteme jejich jména," reagoval jeden blogger.

Kritiky se neodvážila ani ministryně spravedlnosti Cipi Livniová, která patří k umírněným členům izraelské vlády. "Je čas, kdy se musíme sjednotit a pochopit, že proti terorismu je třeba bojovat. Je to tvrdá válka, ale je nezbytná," řekla.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na hladině Bečvy se znovu objevila pěna a uhynulé ryby

Na hladině Bečvy ve Valašském Meziříčí se opět vytvořila pěna. Hlášen je úhyn ryb, zatím jen v nízkém počtu. Inspektoři pro životní prostředí míří na místo.

Další zprávy