Gaza hlásí desítky mrtvých, Izrael nabídl dočasné příměří

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2014 15:01
Jeruzalém uvedl, že terčem útoků byli islámští radikálové na desítkách míst po celé enklávě. Šéf vojenského křídla palestinského hnutí Hamás odmítl náznaky, že radikálové jsou připraveni na příměří.
Foto: Reuters

Gaza - Izraelské útoky na Pásmo Gazy si v noci vyžádaly životy nejméně 67 Palestinců.

Jeruzalém uvedl, že terčem útoků byli islámští radikálové na desítkách míst po celé enklávě, nicméně mezi mrtvými jsou i dvě desítky lidí, kteří zemřeli při ostřelování školy OSN.

Izraelská armáda ve středu po poledni nabídla radikálům čtyřhodinové příměří. Šéf vojenského křídla hnutí Hamás nicméně o pár hodin dříve odmítl náznaky, že jsou připraveni na klid zbraní.

Při jednom z útoků zemřelo na jihu Pásma osm členů jedné rodiny. Izraelská armáda také prý zničila tři mešity ve městě Gaza, v palestinském uprchlickém táboře Šátí a ve městě Rafáh.

Podle palestinských údajů přišlo dalších 20 lidí o život při ostřelování školy Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) na severu Pásma v uprchlickém táboře Džabalíja. Více než 50 dalších utrpělo zranění, prohlásil mluvčí palestinských záchranářů. Mezi mrtvými jsou prý dítě a medik. Představitel UNRWA bilanci stanovil na 15 mrtvých.

Od začátku izraelské operace v Gaze před 23 dny počet palestinských obětí podle tamních záchranářů stoupl na více než 1290. Na izraelské straně zahynulo 53 vojáků a tři civilisté. Izrael ofenzivu zahájil v reakci na raketové útoky radikálních přívrženců Hamásu, který v Gaze vládne, a jejich spojenců.

UNRWA uvedla, že po izraelských výzvách k evakuaci celých obytných čtvrtí našlo v jejích školách a budovách útočiště více než 200 tisíc Palestinců a organizace se nachází v "bodě zlomu". UNRWA rovněž připustila nález skrýše s raketami v jedné ze škol. Vinu ale nedala žádné straně.

Egypt v úterý uvedl, že reviduje návrh bezpodmínečného příměří, které Izrael původně přijal, ale Hamás zamítl. Nový návrh prý předloží palestinské delegaci. Představitel Izraele uvedl, že Jeruzalém by mohl do Káhiry vyslat svého zástupce.

Velitel ozbrojeného křídla palestinského Hamásu Muhammad Díf ve zvukovém záznamu zveřejněném v úterý v televizním vysílání uvedl, že Palestinci nepřestanou vzdorovat Izraeli, dokud nebude zrušena izraelská blokáda Gazy.

"Příměří nenastane, dokud nebude zastavena (izraelská) agrese a zrušena blokáda. Nepřijmeme prozatímní řešení," sdělil podle Reuters Díf, který velí ozbrojené skupině Kásam.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy